Kompozisyon Nasıl Yazılır

Kompozisyon Yazma Tekniği

Kompozisyon nasıl yazılır, kompozisyon yazarken nelere dikkat edilir ? İlkokul öğrencileri Türkçe dersinde sık sık kompozisyon yazmaya teşvik edilir. Türkçe öğretmenlerinin birçoğu ilköğretim sürecinde sınavlarda veya öğrencilere verdiği ödevlerde kompozisyon yazılmasını ister. Kompozisyon yazımı birçok öğrenciye göre çok zor ve bilgi gerektiren bir iştir. Birçok kişi bu sebeplerden dolayı ilköğretim süresince iyi bir kompozisyon yazamayabilir. Aslında kompozisyon yazımı sadece teknik bilgi ile yapılacak bir iş değildir. Kompozisyon yazmanın belirli yöntemleri ve farklı bir tekniği vardır. Peki kompozisyon yazarken ne yapmalıyız?

1) Kompozisyonun konusu başlamadan önce düşünülmelidir. Bir konu seçildiğinde ilk önce başlık üretilmelidir. Kişi başlığı sona bırakırsa hem zaman kaybeder hem de kararsızlığa düşer. Bu hatayı yapan çok fazla kişi vardır.

2) Öğrenci başlığı yazdıktan sonra bilmesi gereken şey giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin olması gerektiğidir. Her bölüme girerek satır başı bırakılmalıdır. Bunu sıkça unutan arkadaşlar kompozisyona başlamadan önce birbirinden uzak, göz kararı 3 çizgi çekip, kompozisyonu yazmaya başlayabilirler. Giriş cümleleri her zaman bir şeyi merak ettirecek ve ilerletecek tarzda olmalıdır. Gelişmede konu hakkında bilgiler verilmeli ve bir tez kanıtlanmaya çalışılıyorsa tanık gösterme, betimleme gibi kavramlardan yararlanılmalıdır. Sonuç bölümünde ise yazan kişi kendi düşüncelerini belirtmelidir.

3) Kompozisyonun olmazsa olmazı noktalama ve yazım kurallarıdır. Kişi noktalama ve yazım kurallarını bilmediği sürece kesinlikle iyi bir kompozisyon yazamaz. Eğer ki bu konuda sıkıntılarınız var ise bunları gidermeye çalışın.

Soruegitim.com

One thought on “Kompozisyon Nasıl Yazılır

  • 21/01/2013 tarihinde, saat 13:21
    Permalink

    cok ama cok guzel anlatmışsınız thank you sıddawwn

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir