Komşularımıza Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir

Komşularımıza karşı nasıl davranmalıyız, komşularımıza karşı sorumluluklarımız nelerdir?

Aile ve akrabalık kadar komşuluk ilişkilerimize de değer vermeliyiz. Çünkü komşularımız bizim için oldukça değerlidir. Bize çoğu zaman akrabalarımızdan bile daha yakındır. Acil bir durum olduğunda ilk önce komşularımıza haber veririz. Acil durumlarda en yakınımızda onlar olduğu için bize en büyük desteği onlar sağlayacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak komşuluk ilişkilerimizin önemli olduğunu bilmeliyiz. Komşularımıza karşı belli sorumluluklarımız vardır. Bu sorumlulukları yerine getirdiğimiz zaman daha iyi komşuluk ilişkileri kurmuş oluruz.

Komşularımıza karşı en büyük sorumluluğumuz onlara karşı güler yüzlü olmaktır. Onlara güler yüzlü olduğumuz zaman ilişkilerimiz daha samimi olur. Onlarla sürekli kavga etmek yerine saygılı ve güler yüzlü davranırsak sorunlara ortak bir çözüm yolu buluruz.

Komşularımızın dertlerine ortak olarak onların acısını hafifletmeliyiz. Bir gün bizim derdimiz olduğu zaman aynısını onlar da bize yapacaktır.

Acil durumlarda mutlaka onlara destek olmalıyız. Özellikle komşumuz yaşlı ve kimsesiz biriyse ona her konuda yardımda bulunmalıyız.

Komşularımız fakir ve yardıma muhtaç ise onlara her türlü maddi ve manevi desteği sunmalı, böylece dinimizin gereği olan komşumuza karşı en büyük sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz. Çünkü komşusu açken tok yatan müslümanlık görevini tam olarak yerine getirememiş demektir.

images

Komşuluk İlişkileri ve Komşularımıza Karşı Sorumluluklarımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Komşularımıza Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir

  • 27/03/2016 tarihinde, saat 15:13
    Permalink

    Çok güzelmiş ödevimi bu sayede yaptım

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir