KPSS Sınav Esnasında İzin Alamayan Kadın Altına Kaçırdı

22 Eylül 2012 Önlisans KPSS esnasında, sınav devam ederken çok sıkışan kadın izin verilmeyince, altına kaçırdı. Bu duruma isyan eden kadın, durumun artık düzenlenmesini istedi. Mersin’de KPSS’ye giren 36 yaşındaki kadının tuvalete gitmesine izin verilmeyince sınav sırasında altına kaçırdı.

Mersin’de Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ön lisans sınavına giren 36 yaşındaki kadın, yönetmelikler gereği tuvalete gitmesine izin verilmeyince sınav sırasında altına kaçırdı.

kpss altına kaçıran kadın

Merkez Yenişehir ilçesindeki Şevket Pozcu Lisesi’nde girdiği KPSS ön lisans sınavı sırasında yönetmelikler gereği tuvalete gidemeyince altına kaçıran T.E.K. sınav sonrası yaşadıklarını gazetecilere anlattı.

36 yaşındaki T.E.K., “Sabah 09.30’da KPSS ön lisans sınavına girdim. Saat 10.30’u geçiyordu ve lavabo ihtiyacından dolayı sınavda görevli hocadan yardım istedim. ‘Yasa gereği lavabo ihtiyacına gitmenin yasak olduğunu, çıktığım takdirde sınava giremeyeceğim’ söylendi. Ben de hazırlandığım için sınava devam etme kararı aldım. Yalnız bir süre sonra idrarımı tutamadım ve altıma kaçırdım” dedi.

O an kendisini çok kötü hissettiğini ve gururunun incindiğini ifade eden T.E.K., “Böyle bir şeyi hayvanlar doğada, sokakta yapıyorlar. Bu yasa yönetmelikte olmaması gerekiyor. Bundan 3-4 yıl önce böyle bir yasa yoktu. Öğrenciler ihtiyaçlarını görevliler nezaretinde karşılayabiliyor ve daha sonra sınavlarına devam edebiliyorlardı. Bu yasanın yönetmelikten çıkarılmasını ve öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorum. Bugün ben burada bu sıkıntıyı yaşamış olabilirim. Ama bugün Türkiye’nin dört bir yanında sınava giren birçok öğrenci mağdur olmuştur fakat sesini duyurmamıştır” diye konuştu.

Artık Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (Ösym) seslerini duymasını ve yasada bir düzenleme yapması gerektiğini söyleyen T.E.K., sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mağduriyetin giderilmesini istiyorum. Sınavları öğrenciler terk etmesin. Öğrenciler hayvan gibi sınavda altına kaçırmasın. Ben bu mağduriyetimle ilgili tutanak tutturdum. Bina sorumlusu hoca benden dersliğimi, sınavda görevli öğretmenlerin isimlerini istedi ve tutanak hazırladı. Bunun peşini de bırakmayacağım. Dava açılacaksa açacağım. İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidilmesi gerekiyorsa gideceğim. Bu iş çok çirkin bir şey, insanlığa yakışmıyor. Bütün bu güvenlik önlemleri alınıyor. Ama önlemlere rağmen sınav soruları iptal oldu, sınavlar iptal edildi. Sınav soruları kaçırıldı. Yani bütün güvenlik önlemlerine rağmen hiçbir şey değişmedi. Yine insanlar mağdur edildi. Bu mağduriyet giderilmelidir.”

Kaynak: Ajanslar

13 thoughts on “KPSS Sınav Esnasında İzin Alamayan Kadın Altına Kaçırdı

 • 17/05/2016 tarihinde, saat 12:14
  Permalink

  У меня 15 т. у.е. и я не могу позволить себе следующую комплектацию, а без кондея он мне и нах… не нужен, лучше возьму акцента за те же бабки, но с АÃондºÂ¸Ã‘†Ð¸Ã¾нером. фольц реально теряет клиентов в базе без кондея

  Yanıtla
 • 01/10/2012 tarihinde, saat 14:43
  Permalink

  ösym bu ne yaptığı yapacağı belli olmaz böyle kepazelik olurmu??insan,insan olarak görülmezse olacağı budur bir de bunlar eğitimci olacak geleceğin adamlarını eğitimcilerini bu kurumun koymuş olduğu kurallar dahilinde sececek te yerleştirecek bu beceriksizler kpss giriş sınav belgesine günü yazmaktan aciz ve bir okadar da burnunun ucunu göremeyecek kadar ufuksuz yığınlardır….

  Yanıtla
 • 28/09/2012 tarihinde, saat 12:05
  Permalink

  Benim de başıma geldi hemde sınıftaki görevli öğretmen benim liseden arkadaşımdı sıkıştığımı söyledim kat sorumlusunu çağırdılar kat sorumlusu bina sorumlusunu çağırdı bina sorumlusu da ÖSYM yi aradı kesinlikle olmaz dediler bende sınavdan çıkmak istiyorum dedim hayır çıkamazsın süre var velhasil soruları da okuyamıyordum sıkıştığım için lanet okudum böyle yönetmeliğe

  Yanıtla
 • 28/09/2012 tarihinde, saat 10:18
  Permalink

  Tam bir sene boyunca dgs sınavına çalıştım işimi gücümü oturduğum eve bırakıp… bin bir zorlukla sınava hazırlandım… ve tuvaletim geldiği ve aynı şekilde göndermedikleri için sınavdan çıkmak zorunda kaldım… Allah kahretsin bu zihniyeti…

  Yanıtla
 • 27/09/2012 tarihinde, saat 14:23
  Permalink

  kardeşim sen çok haklısın bu yasayı çıkaranların seyyar lavaboda yapmaları lazım. bu kadar diyecegim anlıyan anlamıştır.ç

  Yanıtla
 • 26/09/2012 tarihinde, saat 10:03
  Permalink

  tamam da o ıdarecı ınsanlar ınsan degılmıdır bunu kanunda yer almasımı gerekıyor osym bır yanlıslı apmıs olabılır ama ordako gozetmenlerde ınsanlıkt yok dıyorum o bır kadın oanda lavobaya gıtması gerkıyor bı rgozetmanle barab er gıdebılır ıslerın egeldıgı zaman kanun ıslerıne gelmedıgı zaman da oyle boyle boyle bır sey yok ınsana ınsan gıbı davranacaksın bunu yapanlar utatnsın dıyorum bu ulkede cok ksıler altınan ver dı ama sonuc n eoldu

  Yanıtla
 • 25/09/2012 tarihinde, saat 18:23
  Permalink

  kadın gerçekten mağdur olmuş ama benim sınava girdiğim sınıfta yine 30 yada 35 yaşlarında bi beyefendi ilk 90 dk içinde çıkmak istedi sonra görevli çıkamayacağını söyleyince altıma kaçıracağım dedi ve görevli nezaretinde tuvalete gitti fakat şahsen benim konsantremide bozdu açıkçası lütfen sınavlara önlemlerimizi alıp öyle girelim eğer bi sağlık problemimiz yoksa gerçekten sınav esnasında konsantre cok önemli.

  Yanıtla
 • 25/09/2012 tarihinde, saat 17:29
  Permalink

  bncede yanında biri eşlik edseydi.altına yapmazdı.ama bn onun yerinde olsam çıkıpta kimseye anlatmazdım.

  Yanıtla
 • 24/09/2012 tarihinde, saat 23:02
  Permalink

  orta öğretim düzeyinde kpss ek sınav yapılacak mı?kayıt yaptırdım fakat rahatsızlandığımdan dolayı gidemedim…ek sınavın yapılmasını istiyorum…yetkililere sesleniyorum gereğinin yapılmasını arz ederim…teşekkürler…

  Yanıtla
 • 24/09/2012 tarihinde, saat 16:44
  Permalink

  bilmeden konuşmayın.yazıda belirtilmiş.sınav salonundan ayrıldımı geri sınava alınmıuor.bunu gözetmenler belirlemiyor.ösym belirliyor.
  yoksa gözetmenlre bir kişinin yanında gitmek ve gelmek zor bir iş değil.
  bilip bilmeden saçma yorumlar yazmayın.

  Yanıtla
 • 24/09/2012 tarihinde, saat 03:03
  Permalink

  o ikitane gözetmen diye tabir ettiğimiz iki ayaklı insan müsvetteleri ne halta yarıyor neden birisi tuvalete götürüp başında beklememiş ki…??? vay anam vay…

  Yanıtla
 • 23/09/2012 tarihinde, saat 22:10
  Permalink

  Böyle SEY Mİ OLUR BU KADIN HEYECANDAN OLABİLİR BENCE ARKASINDA BİRİ OLSAYDI ÖYLE GİTSEYDİ TUVALETE

  Yanıtla
  • 26/09/2012 tarihinde, saat 15:01
   Permalink

   şok şok şok ÖSYM bunada çözüm buldu ! ÖSYM başkanı yaptığı açıklamada sınava girerken öğrencilerin yanlarında 5 litrelik yağ bidonlarıyla sınava girebileceklerini açıkladı. SAyın başkan bidonun özelliklerini şu şekilde tarifledi. – kapağı olan, – Şefaf, – üzerinde marka yazısı bulunmayan veya sansürlenmiş olarak sınava bidonlarla girilebileceği açıklamasını yaptı :):)

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir