KPSS Tarih Dersi Nasıl Çalışılır

KPSS Tarih Dersi Çalışma Teknikleri, KPSS Tarih Dersi Nasıl Çalışılır

Geçmişe merak duyan, yakın tarihimizi öğrenmek isteyen ve ezber yetenekleri ile sözel zekâları gelişmiş olan öğrenciler tarih dersini zevkle çalışmaktadırlar. Ancak bu özelliklere sahip olmayanlar tarih dersi konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu yazımızda tarih çalışırken zorlanan öğrenciler için bu derse nasıl çalışmak gerektiği üzerinde duracağız.

Her derste olduğu gibi bu derste de ilk yapılması gereken derste öğretmeni dikkatle dinlemek ve küçük küçük notlar tutmaktır. Bununla birlikte önemli yerlerin altı çizilmeli ardından evde tutulan notlar ve altı çizili bölümler mutlaka tekrar edilmelidir. Tarih dersi kronolojik sıraya göre ilerler ve olaylar arasında genellikle bir neden sonuç ilişkisi vardır. Önemli olan bu sıralama doğrultusunda neden sonuç ilişkilerine dikkat ederek dersi öğrenmeye çalışmaktır. Bunun için kavram haritaları oluşturmak dersin öğrenilmesinde etkili olacaktır.

Son aşama olarak her konudan bolca soru çözmek gerekmektedir. Yine hatırlatmak isteriz ki çözülen soruların sayısından çok bunların tüm konuları kapsayacak şekilde bir içeriğe sahip olması önemlidir.

KPSS Tarih Dersi Çalışılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir