KPSS Türkçe Dersi Nasıl Çalışılır

KPSS Türkçe Dersi Çalışma Teknikleri, KPSS Türkçe Dersi Nasıl Çalışılır

Türkçe dersi dilbilgisi kuralları ve yorumlama yeteneğini ölçen ve çok da zor olmayan bir derstir. Bu ders çalışılırken derste öğretmeni dinleme ve bireysel çalışmalarda etkili bir performans gösterme olmak üzere iki noktaya dikkat etmek gerekmektedir.

İlk aşamada dersin ilk olarak derste öğrenildiğini unutmamak gerekmektedir. Öğretmeninizi dinlerken önemli yerler not alınmalı veya bunların altı çizilmeli, özellikle üzerinde durulan yerler dikkatle dinlenmelidir. Burada bir diğer nokta çıkarımda bulunmayı ve mukayese edebilmeyi öğrenmektir. Bu dersin temelinde yakından uzağa ve bilinenden bilinmeyene ulaşma mantığı ve verilenlerden çıkarım yapabilme kabiliyeti aranmaktadır. Yapılan en büyük hata bu dersin yoruma dayalı kolay bir ders olduğunu düşünüp konuların üzerinde durmamaktır. Önemli olan bu hataya düşmemek ve öğretmeni en iyi şekilde dinleyerek püf noktalarını öğrenmeye çalışmaktır.

İkinci aşamada ise öğrencinin bireysel çalışması gelmektedir. Her derste olduğu gibi Türkçe dersinde de tekrar çok önemlidir. Derste anlatılanlar evde yeniden tekrar edilmeli ve işlenen konulardan bolca soru çözülmelidir. Anlaşılmayan yerler yenden kaynaklardan taranmalı hala anlaşılamıyorsa yeniden öğretmenden yardım istenmelidir. Özellikle paragraf soruları bol soru çözmeyi gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki çözdüğünüz soruların fazlalığı gördüğünüz soru tipini arttıracak ve bu sayede sınavda soruları doğru yanıtlama olasılığınız yükselecektir. Bu arada soru sayısından ziyade soruların içeriklerine dikkat etmek gerektiğini de unutmamak gerekmektedir.

KPSS Türkçe Dersi Çalışılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir