Kredi Kartını kim buldu, kredi kartının icadı

kredi kartı ne zaman bulundu, kredi kartı nasıl bulundu, kredi kartı ilk ne zaman bulundu, ilk kredi kartı ne zaman

Amerikalılar, bugün günlük hayatımızda kullandığımız, göze batmayan ama vazgeçemediğimiz pek çok yenilikleri buldukları gibi ceplerimizde, cüzdanlarımızda nakit para taşımamanın yollarını da buldular. 1920′li yıllarda dükkanlar, benzin istasyonları ve bazı otellerde kullanılmaya başlanılan kredi kartı bugünkü gibi değildi.
Dünyada ilk kredi kartı Flatbush Naitonal Bankası tarafından 1946 yılında satın al-öde sistemi ile alış veriş dünyamıza girdi. Daha sonra BankAmericard 1959 yılında kredi kartı sistemine geçmiş. 1966 yılında ise diğer eyaletlerde kullanılmaya başlanmış. 1976 yılında ise bugünkü VİSA adını almış. Mastercard, İngiltere’de kullanılmaya başlanan Barclaycard daha sonraki şirketler olmuş. Dünyada geçerli olan ilk kredi kartı Diners 1950 yılından itibaren, American Express ise 1958 yılında faaliyete geçmiş.

——————————————————————————————————————————-

Kredi Kartını kim buldu, kredi kartının icadı kredi kartı ne zaman bulundu, kredi kartı nasıl bulundu, kredi kartı ilk ne zaman bulundu, ilk kredi kartı ne zaman ilk kredi kartı ne zaman, kredi kartı ilk ne zaman bulundu, kredi kartı nasıl bulundu, kredi kartı ne zaman bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir