Kumarın Maddi ve Manevi Zararları Nelerdir

İnsanların bazı alışkanlıkları hem kendilerine hem de çevresinde yer alan kişilere büyük ölçüde zarar vermektedir. Bu alışkanlıkların geneline kötü alışkanlıklar adı verilmektedir. Bu kötü alışkanlıklardan bir tanesi de kumar olmaktadır. Kumar, kolay yoldan para kazanmak için oynanılan ve herhangi bir emek sarf edilmesini gerektirmeyen kötü bir alışkanlıktır. İnsanlar genellikle kazanacaklarına inandıkları için kumar oynarlar. Fakat her zaman sonuç olumlu olmamaktadır. Hatta bir keresinde olumlu olsa bile insan kumar oynamaya alışkın olduğundan dolayı kazandığını da yine kumarda kaybedecektir. Bizler de bu konuya dair hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere kumarın maddi ve manevi zararları nelerdir kısaca bilgi vereceğiz.

kumar ile ilgili görsel sonucu

Kumar bir insana hem maddi hem de manevi zararlar vermektedir. Öncelikle kumar bir bağımlılık olduğundan dolayı insanlar ellerine geçen parayı kumara yatırırlar. Paralarını kaybetmeleri durumunda hem parasız kalır hem de daha da fazla hırslanırlar. Bu durum sonucunda kumar oynayan kişilerin yakınları da olumsuz etkilenir. Kumar alışkanlığının birçok evliliği bitirdiği de önemli bir gerçektir. Çünkü kumar oynayan kimse, ailesinin rızkını kendi hırsları yüzünden kaybetmektedir. Ayrıca kumarda kazansa bile dinimizde emek harcanmadan elde edilen para haram olarak değerlendirilir.

Kolay yoldan kazanılan bir paranın insana hayrı dokunmamaktadır. Bir paranın hayrının dokunmasını istiyorsak, o parayı alın terimiz ile kazanmış olmamız gerekir. Bu yüzden kumardan uzak durmamız gerekmektedir.

Kumarın Maddi ve Manevi Zararları Nelerdir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir