Kunduracı göğsü ne demek

Kunduracı göğsü nedir, Kunduracı göğsü hastalığı nasıl ortaya çıkar nasıl anlaşılır

Kunduracı göğsü, çökük göğüs olarak da bilinir, göğüs kemiğinin (sternum), kimi zaman kaburgalarla birlikte içe çökmesiyle ortaya çıkan yapı bozukluğu. Henüz kemik­leşmenin tamamlanmadığı yaşta çalışmaya başlayan, bu nedenle göğüslerine bastırarak işledikleri kunduralar göğüs kafeslerinde biçim bozukluğuna neden olan kunduracı çıraklarında sık görüldüğü için bu adla anılır. Genellikle doğumda dikkati çekmez; ameliyatla tedavi edilmezse giderek daha belirginleşir.

Vakaların çoğunda bozukluğun nedeni diyaframın orta kirişinin normalden kısa olmasıdır. Geri kalan vakalarda kalpte hafif bir yer değişikliği vardır ya da diyafram göğüs boşluğundaki yapıları aşağı doğru çeker. Cerrahi girişim bebeklik ya da küçük çocukluk döneminde yapılırsa çok başarılı olur.

Kunduracı göğsü sıklıkla kalp ve akciğer­leri etkiler. Kalp sola kaymıştır, çevredeki dokuların bu organa yaptığı basınç artar; akciğerlerin solunum sırasında yaptığı hare­ketler bozulur. Belirtiler arasında egzersizle ortaya çıkan solunum güçlüğü, kalp çevre­sinde ağrı, baş dönmesi ve kalp atımının düzensizleşmesi sayılabilir. Kunduracı göğsü hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir