Kuranı Kerimin Akla Verdiği Önem Kısaca

Bu yazımızda, Kuranı Kerimin Akla Verdiği Önem Kısaca bu konuda sizlere bilgiler vereceğiz.

vahiy ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde, İslam coğrafyasını takip ettiğimiz zaman İslam toplumlarının ne yazık ki büyük bir gaflet ve cehalet içerisinde olduğunu görmekteyiz. Bugün İslam toplumlarının dünya ve insanlık adına üretebildiği neredeyse hiç birşey yoktur. Bilimden uzak, cehaletle dost bir şekilde pek çok Müslüman hayatını sürdürmektedir.

Aslında bu durum, İslamiyetin ortaya çıktığı yıllarda hiç de bu şekilde değildi. Eski dönemlerde her Müslüman, Allah’ın ilmini öğrenmenin ve öğretmenin ne yüce duygu olduğunu biliyordu ve buna göre yaşıyordu. Bu sebepten dolayı eski İslam toplumlarından sayısız bilim insanı çıkmış ve bu insanlar, yaptıkları bilimsel çalışmalar ile günümüzün bilimde, teknolojide ileri olarak bilinen Batı toplumlarını etkilemişlerdir.

Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti, ”Oku!” şeklinde indirilmiştir. Yapılan çevirilerin aksine bu oku kelimesi, kitabı okumak anlamına gelmemektedir. Burada söylenen oku, insanın kendisini, çevresini ve evreni okuması, yani araştırması, öğrenmesi anlamına gelmektedir. Buradan yola çıkarak, Kur’an-ı Kerim’in sadece ilk emrinde bile akla verilen önemin ne denli büyük olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir