Bu Yıl Kurbanlıklar Çok Ucuzlayacak !

25 Ekim 2012 Perşembe günü Kurban Bayramının 1. günü. Herkes bu yıl kurbanlık fiyatları ne kadar olur, büyükbaş ve küçükbaş hayvan kurban fiyatları kaç lira olacak bunu merak ediyor. Üreticiler 2012 kurbanlık fiyatları hakkında açıklama yaptı. Kurbanlık fiyatlarında bu yıl artış beklenmiyor. Sektör temsilcileri alınan önlemlerle hayvan sayısının arttığını, hatta ihracat yapabilecek duruma geldiklerini söylediler. EBK’nın ise ithalat yapmayacağı belirtildi. İşte detaylarıyla 2012 yılı itibariyle kimi illerde kurbanlık fiyatları :

kurbanlık fiyatları

Kurban bayramına sayılı günler kala tüketiciye ‘zam yok’ müjdesi geldi. Üreticiler  hayvan arzının talebi karşılayacak kapasitede olduğunu belirterek, bu nedenle 2009 yılından bu yana her Kurban Bayramı öncesi Et ve Balık Kurumu (EBK) tarafından yapılan hayvan ithalatının bu yıl yapılmayacağını da vurguladı.

Üretici, fiyatlarda geçen yıla oranla bir zam olmayacağını söylerken, ithalat yapan özel sektör ise hayvan arzının ithalat yoluyla güçlendiğini ve fiyatların bu sayede yükselmediğini savunuyor. Geçen yılki fiyatlara bakıldığında canlı hayvanın fiyatının, bu yıl da değişmeyeceği gözüküyor. Büyükbaşta fiyat 5 bin ile 8 bin TL arasında, küçükbaşta ise 700 TL ile 1.100 TL arasında olacağı öngörülüyor.

Hayvanımız bol, fiyatlar aynı kalır

Et Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yücesan “Belki bayramdan önceki hafta psikolojik olarak yüzde 5-10 gibi zam olabilir, ancak bayramın ilk gününden itibaren fiyatlar geçen yıl ile aynı seviyeyi bulur” dedi. Piyasada hayvan arzının talebi karşılayacak durumda olduğunu belirten Yücesan “Yeteri kadar hayvanımız var. Türkiye’nin iç tüketiminin yüzde 15’i ithalat yoluyla karşılanıyor. Bu rakam bayram öncesi yüzde 20’lere yükselecek” diye konuştu.

Neredeyse ihracat yapacağız

Konuyla ilgili bir başka görüş Kırmızı Et Üreticileri Birliği (KETBİR) Başkanı Bülent Tunç’dan geldi. Tunç, 2009’dan beri yapılan ithalatın, talebi fazlasıyla karşıladığını söyledi. Tunç “İthalatlaTürkiye hayvana doydu. Şuan ihraç edecek pozisyona geldik bile diyebiliriz. Hatta İran geçen aybizden et istedi.300 bin kurban kesilecekse 2 milyon kurban hayvanı hazırlanıyor. İthalat et krizine çözüm oldu ancak, uzun süre devam etmesi üreticiye zarar verebilir” dedi.

KURAKLIK ÜRETİCİYİ VURDU BAYRAMDAN ÇOK UMUTLU DEĞİL

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin bütün yıl boyunca birçok olumsuzluk yaşadığını ve Kurban bayramından umutlu olmadıklarını söyledi. Bayraktar, şöyle devam etti: “Buğday üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını sağlayan İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde ilkbahar yağışlarının yetersiz olması sonucu bitki gelişimi arzu edilen ölçüde gerçekleşmedi.

Buğday sap boyları kısa kaldı ve dolayısıyla da saman veriminde düşüş oldu. Saman fiyatlarınınyanı sıra kurak geçen bölgelerin meralarında ot veriminin azlığı, üreticilerin daha da mağdur olmasına sebep verdi.

Dolayısıyla yüksek maliyetli bir üretim sürecine girildi. İthalatın açılması olumlu karşılanmakla birlikte ülkeye geliş fiyatlarının yüksek olması sadece fiyatlarda biraz düşüşe neden oldu ama sorunu çözmeye katkı sağlamadı. Kısacası hayvan üretiminin yüzü astarını geçti. Üretici bu Kurban bayramından çok umutlu değil”

En pahalı kurbanlık İstanbul’da satılıyor

Hayvan        İl           Fiyat (TL)

Büyükbaş  İstanbul  5.000-8.000

Büyükbaş  Ankara    3.000-8.000

Büyükbaş  İzmir       3.000-9.000

Küçükbaş  İstanbul     700-1.100

Küçükbaş  Ankara          500-900

Küçükbaş  İzmir             400-750

Kurbanlık fiyatları 2012, Büyükbaş küçükbaş kurbanlık fiyatları 2016 2017

eokulegitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir