Lázaro Cárdenas Kimdir

Lázaro Cárdenas Kimdir, Lázaro Cárdenas Hayatı Biyografi

Meksikalı devlet adamı. 1934-1940 arasındaki cumhurbaşkanlığı döne­minde köklü bir toprak reformu ya­pılmış ve yabancı petrol şirketleri kamulaştırılmıştır.

21 Mayıs 1895’de Michoacan Eyaleti’nin Juquil- pan de Juarez kasabasında doğdu, 19 Kasım 1970’de Mexico City’de öldü. Kızılderili İspanyol melezi yoksul bir ailenin çocuğuydu. İlköğrenimini güçlük­ler içinde tamamladıktan sonra genç yaşta çalışmaya başladı. Bölgedeki vergi dairesinde ve yöre hapishane­sinde çalıştı. 1910’da Madero önderliğinde Diaz’m anti-demokratik yönetimine karşı silahlı bir ayaklan­ma başladığında salıverdiği tutuklularla birlikte Madero’nun güçlerine katıldı. Daha sonra Emiliano Zapata ve Pancho Villa’nın birliklerinde ve Huerta yönetimine karşı savaşan ordularda çarpıştı.

Madero’ nun idam edilmesinden sonra 1917’de iktidar olan Carranza’nın ordusuna girdi ve aynı yıl yüzbaşı oldu. 1920’de henüz 25 yaşındayken, Meksika ordusunun en yüksek rütbesi olan tümgeneralliğe yükseltildi. 1928’de Michoacan valisi olan Cardenas, 1932’ye kadar bu görevde kaldı. 1930’da başkanı olduğu Meksika Ulusal Devrimci Partisi’nin (PNR), 1934 başkanlık seçimlerine girmesini sağladı. Seçimler so­nunda, altı yıllığına Meksika Devlet başkanı oldu.

Cardenas’ın yönetimini devraldığı Meksika, kargaşalık ve huzursuzlukların yıllardır toplumsal yaşa­ma egemen olduğu bir ülke idi. 1876-1910 döneminde halk, yabancı sermayenin çıkarlarını savunan General Porfirio Diaz’m sert ve acımasız yönetimi altında ezilmiş ve yoksullaşmıştı. Meksika nüfusunun % 75’i okuma yazma bilmiyordu, 15 milyon köylünün 10 milyonu ise topraksızdı. 1910’da Francisco Madero’ nun Diaz’ı devirmek üzere halkı silahlı ayaklanmaya çağırmasıyla başlayan, 1920’de göreceli olarak du­rulan süreç “Meksika Devrimi” olarak tanımlanmak­tadır. 1913’de Madero’nun öldürülmesinden sonra daha kanlı başkaldırı ve ayaklanmaların birbirini izlediği dönemde, iktidarı önce Victoriano Huerta, sonra da 1917’de Venustiano Carranza ele geçirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir