Leo Hendrik Baekeland Hayatı

Leo Hendrik Baekeland Kimdir, Leo Hendrik Baekeland Hayatı Biyografi

Belçika asıllı ABD’li kimyacı. Bakaliti bularak plastik sanayinin kurulması­na öncülük etmiştir.

14 Kasım 1863’de Ghent’te doğdu. Kimya ve doğa bilimleri okuduğu Ghent Üniversitesini 1882’de bitirdi; aynı üniversiteden üstün başarı derecesiyle doktorasını aldığında (1884) 21 yaşındaydı. Bir süre Bruges’deki Ecole Normale’de okuduktan sonra ye­niden Ghent’e dönerek 1889’da değin eski okulunda ders verdi. O tarihte, üniversite kanalıyla gittiği ABD’de bir fotoğrafçılık firmasında iş bularak Amerikan uyruğuna geçen Baekeland, bilimsel araştırma­ları ve iş alanındaki başarılarıyla kısa sürede zengin oldu. 1924’de Amerikan Kimya Derneği’nin başkanlı­ğına seçildi; başta bu kurum olmak üzere çeşitli derneklerden ödüller aldı. 23 Şubat 1944’de New York’a bağlı Beacon’da öldü.

Baekeland, kimyacı olarak işe başladığı, sonra­dan danışmanlığını üstlendiği fotoğrafçılık firmasındaki araştırmaları sırasında, lamba ışığında da developman yapılabilen bir fotoğraf kâğıdı geliştirmeyi başardı. Susuz (anhidrit) gümüş klorür emdirilmiş bu kâğıt, fotoğrafçılıkta önemli bir aşama sayıldı. 1893’de bu buluşunu üretmek için kurduğu şirketi 1899’da fotoğraf sanayiinin en büyük kuruluşlarından East­man Kodak’a satan Baekeland, ertesi yıl kendi adına bir sınai araştırma laboratuvarı açtı.

Bu laboratuvarda yoğun elektro kimya araştırmalarına girişerek, 1905’de formal (formaldehitin sulu çözeltisi) ile fenollerin yoğunlaşma tepkimelerini incelemeye başladı. Amacı, doğal bir reçine türü olan gomalağın yerini tutacak sentetik bir reçine üretmekti. Baekeland, kömür katranında bulunan fenol ile bir metil alkol türevi olan ve genellikle odunun damıtılmasıyla elde edilen formal dehiti çok yüksek sıcaklık ve basınçta tepkime­ye sokarak, ilk sentetik fenol formaldehit reçinesini eide etti. “Bakalit” adını verdiği, mekanik gerilimi ve elektrik direnci yüksek (yalıtkan), ısıyla sertleşen bu plastik madde sanayide büyük bir uygulama alanı buldu. 1906’da buluşunun patentini alan Baekeland, 1922’de kurulan Bakelite Corporation’ın ilk başkanı oldu. 1939’da da şirket Union Carbide and Carbon Company’ye katıldı.

19.yy’da başlayan araştırmaların ürünü olan ilk sentetik plastikler, yüksek sıcaklıkta eriyip soğukta sertleştiği ve kimyasal maddelerle hemen tepkimeye girdiği için sanayide beklenen çözümü getirememişti. Baekeland’ın bulduğu bakalit ise mekanik güçlere -dayanıklı olması, eriticilerde çözülmemesi, üstelik ısı karşısında sertleşmesi nedeniyle sayısız uygulama alanı buldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir