Léon Foucault Kimdir

Léon Foucault kimdir ? Léon Foucault hayatı eserleri

Ünlü fizikçi Léon Foulcault’da Google tarafından unutulmadı. Dün gece yarısından itibaren arama motoru Google’a giren kullanıcılar, ünlü fizikçi ve keşifçi Léon Foulcault’un Doodle’ı ile karşılaştılar.

Jiroskopun mucidi olan ve sarkacın Fransız fizikçisi sarkaçların salınım gösterdiği düzlemin döndüğünü açıklayarak yerkürenin hareket şeklini kanıtlamıştır. 1819 yılında Paris’te doğan ünlü fizikçi, 1868’de yine Paris’te hayatını kaybetti.

Foucault birçok deney gerçekleştirmiş ve birçok keşfi başarmıştır. Asıl adını duyuran keşfi ise Paris’teki Pantheon sarkacıdır. Foucault oluşturduğu sarkacı yapının kubbesine asarak bu sarkacın salınım düzlemini takip etmiştir. Düzlemin yavaş yavaş yer değiştirmesi, dünyamızın ekseni etrafında döndüğünü kanıtlamıştır. Bu keşif ile beraber jiroskop denilen ve yerin hareketini gösteren cihazı yarattı. Bu jiroskop, sabit bir ağırlık merkezi etrafında serbestçe hareket edebilen, çift süspansiyona tutturulmuş bronz halkadan ibaretti.

Bu keşif ile oluşturulan jiroskop, neresi olursa olsun sadece belirli bir yönü gösteriyordu.  Bu da Jiropusula (gemilerde ve uçaklarda kuzey istikametini gösteren pusula) ve jiropilot (uçak otomatik idare ekipmanı) cihazlarının keşfini sağlamıştır.

Léon Foucault Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

One thought on “Léon Foucault Kimdir

  • 19/08/2016 tarihinde, saat 08:02
    Permalink

    Kim, thank you for your question. Unfortunately, we cannot diagnose conditions, provide second opinions or make specific treatment remmeocndations through this correspondence. If you would like to seek help from Mayo Clinic, please call one of our appointment offices; the numbers can be found at mayoclinic.org.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir