Leonetto Cappiello Kimdir

Leonetto Cappiello Kimdir, Leonetto Cappiello Hayatı Biyografi

İtalyan asıllı Fransız afişçi ve karika­türcü. Yeni Sanat (Art-Nouveau) doğrultusunda yaptığı afişlerle tanın­mıştır.

İtalya’da Milano yakınlarındaki Leghorn’da doğ­du, Fransa’da Cannes dolaylarındaki Grasse’da öldü. Sanat eğitimini doğduğu yerde yaptı. 1892’de Floran­sa’da bir sergi açtı. 1896’da çevresindeki değişik kişiliklerin karikatürlerini içeren bir albüm hazırladı. 1898’de Paris’e giderek Fransız uyruğuna geçti. Bura­da önceleri Le Rire ve La Journal gibi dergilerle Le Figaro gibi gazetelerde portreler çizdi. Kısa bir süre sonra ilgisi afiş alanına yöneldi. Gözlem gücü ve sanat yeteneği kısa zamanda kendini göstermesine yardım etti. Özgün süslemeci anlatımı ile dünyanın sayılı afişçileri arasına girdi.

Afişlerinde Yeni Sanat’tan kaynaklanan kıvrımlı eğriler, mat ve donuk renklerle bütünleştirdiği çizgi- sel bir üslup kullanmıştır. Karikatür ve kitap resimle­rinde ise yalın ve basit çizgilerle canlı renkleri yeğlemiştir. Yapıtları büyük düş gücünü ve gülmece yeteneğini ortaya koyar.

  • Eserleri (başlıca): Afiş: Frou-Frou, 1899; Folies Bergere, 1900; Le Thermogene, 1909; Cinzano, 1910; Mistinquett, 1920; hazır etsuyu afişi, 1931. Kitap resimle­ri: Voltaire, La Princesse de Babylone, (“Babil Prensesi”); J.Boulenger, De la Valse au Tango, (“Valsten Tangoya”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir