Leonhart Fuchs Kimdir

Leonhart Fuchs Kimdir,Leonhart Fuchs Hayatı ve Biyografi

(1501-1566)

Alman, hekim ve botanik bilgini. Değişik bitki türlerini tanımlayan ve zengin botanik terimlerini içeren yapıtlarıyla tanınır.

17 Ocak 1501’de Bavyera’daki Wemding kentinde doğdu, 10 Mayıs 1566’da Tübingen’de öldü. Bavyera’daki Ingolstadt Üniversitesinde klasik dil ve edebiyat öğrenimini tamamladıktan sonra 1524’de aynı üniversiteden tıp diplomasını aldı. Bir süre Münih’de serbest hekim olarak çalışan Fuchs, 1526’da Ingolstadt, 1535’de Tübingen Üniversitesinde tıp profesörlüğüne getirildi ve bu görevi ölümüne değin sürdürdü.

1529’daki veba salgını sırasında Tübingen’deki başarılı çalışmalarıyla tanınan Fuchs’un bilim tarihindeki önemi, hekimliğinden çok, botanikteki etkinliğinden kaynaklanır.-1542’de yayımlanan De Historia Stirpium adlı ünlü kitabı, alfabetik düzen içinde sunulmuş bitki tamlamaları ve ağaç oyma tekniğiyle yapılmış değerli resimlemeleriyle botaniğin baş yapıtlarından biridir. Biçimleri, özellikleri, yetiştikleri bölgeler ve tıbbi kullanımları üstüne ayrıntılı açıkla­malarla 500’ü aşkın bitkiyi içeren bu yapıt büyük ün kazanmış ve ardı ardına birçok baskısı yapılmıştır.

Fuchs, gerek bu yapıtında, gerek öbür botanik derlemelerinde birçok yeni bitkiyi tanıtmanın ötesin­ de, bitki adlandırmasına ve botanik terimlerine ilişkin çalışmalarıyla da doğa bilimlerine büyük katkıda bulunmuştur. Yunanlı botanik bilgini Dioskorides’in ve kendisinden önceki araştırmacıların yapıtlarındaki bitki adlarını ve terim yanlışlarını düzelterek botanik adlandırmasına tutarlık kazandıran Fuchs’un adını, Fransız botanikçisi Plumier bir bitki cinsine (.Fuchsia) vererek ölümsüzleştirmiş, sonradan bu bitkinin çiçeğine özgü morumsu kırmızı renge de “fuksiya” denmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir