Levin Goldschmidt Kimdir

Levin Goldschmidt Kimdir,Levin Goldschmidt Hayatı ve Biyografi

(1829-1897)

Alman, hukukçu. Ticaret hukuku üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmıştır.

30 Mayıs 1829’da Danzig’de (şimdi Polonya’da Gdansk) doğdu, 16 Temmuz 1897’de Wilhelmshöhe’ de öldü. Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra, 1860’ta Heidelberg Üniversitesinde öğretim üyesi oldu. 1869’da Leipzig’de (şimdi DAC’de) kurulan Yüksek Ticaret Mahkemesi’ne 1870’de yargıç olarak girdi. Bu görevi sırasında öğretim üyeliğini de sürdü­ren Goldschmidt, 1875’de Berlin Üniversitesinde ticaret hukuku profesörü oldu.

Goldschmidt Alman ticaret hukuku üzerindeki çalışmalarına, Almanya’da gelişmekte olan sanayi ve ticareti düzenleyecek yasaların oluşturulması yolunda yoğun çabaların olduğu bir dönemde başladı. Bu dönemde 1847’de yürürlüğe giren kambiyo ve 1861’de yürürlüğe koyulan genel ticaret yasasına ek olarak ticaret hukuku konusunda bilimsel tartışmalar sürüyordu.

Goldschmidt, Roma hukuk kavramlarından bağımsız ticaret hukuku kavramları geliştirilmesi gerektiğini, bunun da tarihsel ve iktisadi etmenleri dikkate alan karşılaştırmalı bir yöntemle gerçekleşebileceğini savundu. Bu düşüncelerini 1858’de kurduğu Zeit- schrift für das gesamte Handelsrecht (Ticaret Huku­ku Dergisi) adlı dergide açıkladı. 1864-1868 arasında yayımlanan Handbuch des Handelsrechts (“Ticaret Hukuku Elkitabı”) adlı çalışmasında ticaret hukuku­nun temel ilkelerini ortaya koydu. Ayrıca Roma mülkiyet hukuku üzerine çalışmalar yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir