Leyla İle Mecnun Hikayesi Kısa Özet

Eski zamanlardan bu yana aşk deyince aklımıza ilk gelen isimlerden bir tanesi Leyla ile Mecnun olmuştur. Leyla ile Mecnun hikayesi çok uzun yıllar boyunca anlatılmış ve hala günümüzde de birçok aşka örnek gösterilmiştir. Bizler de sizler için düzenlemiş olduğumuz bu yazıda, sizlere Leyla ile Mecnun hikayesi kısa özet kısaca bilgi vereceğiz.

leyla ile mecnun efsane ile ilgili görsel sonucu

Leyla ile Mecnun edebiyatta önemli bir yere sahip olmuş ve tasavvufi bir aşk hikayesi olarak kabul edilmiştir. Bu hikayenin en önemli çalışması Fuzuli tarafından ortaya konmuş olup tüm sanat dallarında konu olarak gündeme gelmiştir. Amir oğullarından olan Kays, eski zamanlarda Necid çöllerinde hayat süren ve Leyla’ya sevdalı olan bir gençmiş. Leyla da Kays’a sevdalı olsa da Leyla’nın ailesi bu duruma karşı olduğundan dolayı Leyla’yı bir çadır içerisine saklar ve Kays ile görüşmesini engellerlermiş.

Kays da Leyla da bu durum yüzünden acı çekermiş. Kays çöllerde bir mecnun misali gezmeye başlamış. Kays’ın babası bu durum ile ilgili rahatsız olduğundan dolayı Leyla’yı ailesinden ister fakat bu sefer de Kays mecnun oldu diye ona kız vermek istemezlermiş. Fakat Mecnun derdinin daha fazla artması için hep dua edermiş. Tüm halk ve hükümdar Leyla ile Mecnun’un bir araya gelmesi için Leyla’nın ailesine savaş açmışlar.

Leyla’yı İbni Selam ile evlendirmiş olsalarda İbni Selam öldükten sonra Leyla Mecnun’un yanına kaçmış fakat Mecnun Leyla’yı tanımamıştır. Leyla bu duruma çok üzülmüş hemen oradan uzaklaşmış ve ölmüştür. Mecnun da Leyla’nın mezarında ölmek için dua etmiştir. Mecnun’un duası kabul olmuştur.

Leyla İle Mecnun Hikayesi Kısa Özet Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir