Lise Dersleri Zor mu ?

Her 8. sınıf öğrencisinin bir yıl sonrası için soracağı soru şu : Lise dersleri zor mu kolay mı ? Düşe kalka bir şekilde gelinen 8. sınıfta liseye gitme hayalleri kuran öğrenciler bir yandan da gerek abilerinin abartılı anlatımlarından gerekse “Lise” kavramından korkmalarından dolayı acaba demeden alamazlar kendilerini … Peki durum gerçekte nasıl, lise dersleri zor mu kolay mı neye göre ? Hemen bilgi verelim :

19122012249

Lisede dersler daha detaylı olduğundan dolayı haliyle size göre ilköğretimden daha zor gelecektir. Ortaokulda gördüğünüz Türkçe, Fen ve Teknoloji , Sosyal Bilgiler gibi dersler lisede çeşitli dallara ayrılıp ayrı ayrı olmak üzere daha detaylı işlenir. Türkçe dersi edebiyat,dil bilimi,edebi metinler ; Fen ve Teknoloji dersi fizik,kimya,biyoloji ; Sosyal Bilgiler dersi tarih,coğrafya gibi bölümlere ayrılır. Her bir ders kendi içinde derinliğine inilerek anlatılır. Ortaokulda üstünkörü işlediğiniz konular lisede titizlikle tek tek işlenir. Detaylar ön plana çıkar. Bu durumda lisede daha çok çalışmak gerekir. Eğer ortaokulda derslerden zar zor 2 ya da üç alan bir öğrenciyseniz , lisede kendinize çeki düzen verin ve daha çok çalışın yoksa lise size ilk andan itibaren zor gelecektir.

Lise dersleri ortaokul derslerinin daha detaylı işlenen hallerinden oluştuğundan dolayı, ortaokulda az buçuk derslerine çalışan, gayret eden öğrenciler lisede zorlanmayacaklardır. Lisede dersler işlenirken kimi konuları ortaokuldan hatırlayabileceksiniz. Ve görecesiniz ki lise zor değil, aksine ilgi duydukça daha kolay ve zevkli olacak.

Sizlere lise dersleri zor diyenlere aldırmayın. Herkes nasıl başarıyorsa sizler de başaracaksınız. Ayrıca, henüz ortaokuldayken lise dersleri acaba zor mu olacak diye önceden endişelenmeyin, her şeyi zamanında düşünün. Bu konuyla ilgili sorularınız ve yorumlarınızı aşağıdan bizlere yazabilirsiniz. Derslerinizde başarılar çocuklar …

Soruegitim.Com

102 thoughts on “Lise Dersleri Zor mu ?

 • 25/03/2019 tarihinde, saat 22:55
  Permalink

  Çok tesekkur ederim sürekli t ereddutte kalmıştım caliskanlarda mi tembel oluyo diye ama aydinlandim

  Yanıtla
 • 18/01/2018 tarihinde, saat 19:18
  Permalink

  Ortaokulda çok çalışkandım iyi bir liseye gittim ve burada çalıştığım halde neden 50 aldım açıklayın bunu

  Yanıtla
  • 07/04/2018 tarihinde, saat 16:10
   Permalink

   aynısı bende de oldu ortaokulda okul birincisiydim şimdi lise 2 notlar berbat

   Yanıtla
 • 05/09/2017 tarihinde, saat 14:10
  Permalink

  Ortaokulda derslerim bazen iyi bazen kötüydü lisede çalışırsam iyi notlar alabilirmiyim

  Yanıtla
  • 25/04/2018 tarihinde, saat 18:42
   Permalink

   Çalışan Allah’ın izniyle yapar :)

   Yanıtla
 • 18/08/2017 tarihinde, saat 11:12
  Permalink

  bnde daha lise dersleri görmediğim için bilmiyom galiba lise zor tabi çalışana işallah lise kolay olur herkese başarılarrrr. :))))

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir