Lise Ortaokul ve İlkokullarda Neler Değişti

2016 2017 Eğitim Öğretim yılı İlkokul Ortaokul ve Liselerde yapılan tüm değişiklikler

1. sınıf ve anaokulu öğrencileri için 1 hafta süren alışma döneminden sonra yeni ders yılı bugün başladı.16 milyona yakın öğrenci sınav sistemini , kitapları , müfredatı ve okul kıyafetini kapsayan bir çok farklılıkla tanışacak.EN çok gündemde olan birçok tartışmaya neden olan değişiklik ise TEOG’nin yerine düzenlenen Merkezi Ders Sınavları Sistemi..

tabletler ne zaman

Bugün öğrenciler için yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı ve öğrenciler bir çok değişiklikle karşılaştı.Okula başlama zorunluluğu 66 67 68 aylık öğrenciler için kaldırıldı.İlkokul öğrencilerinin okul çantalarını hafifletmek için ders kitapları müfredatına göre kitaplar yarı yarıya incelecek.Okul sütü uygulamasına yine devam edilecek.Ortaöğretime geçişle Seviye Belirleme Sınavı artık yapılmayacak.TEOG’nin yerine 6 ders için merkezi sınav yapılacak.İstanbul da öğretim gören öğrenciler için bugün toplu taşıma 06.00-13.00 saatleri arasında ücretsiz olacak.

Geçen yıl ki eğitim öğretim döneminde 66 aylık çocukların okula başlama zorunluluğu çok eleştiri alırken bu yıla da TEOG ‘nin kaldırılması damga vurdu.6 dersi kapsayan ve okullarda yapılacak olan sınavların birkaçının merkezi olması ne sonuç gösterecek takip edeceğiz.Kıyafet düzenlenmesi velilerin kararıyla şekil alacak.Ortaöğretim Kurumları yönetmeliği de değişenler arasında… Yeni düzenlemelere göre lise çağında evlenenler eğitimlerine açık lise de devam edicekler.Sınavsız öğrenci kabul eden Düz lise , İmam hatip liseleri , Meslek liseleri gibi okulların sınıf kapasitesi 40 öğrenciyi aşmayacak.Sınavla öğrenci kabul eden fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, güzel sanatlar liseleri ile Anadolu sağlık meslek liselerinde sınıf kapasitesi 30 , diğer sınavlı okullarda ise kapasite 34 olacak.Özürsüz devamsızlık hakkı 20 günden 10 güne indirildi.Özürlü, özürsüz olmak üzere toplam devamsızlık süresi ise 45 gün olarak belirlendi.Diploma için alınan ücretler kaldırıldı.Ders geçme başarı puanı 45’ten 50’ye çıkarıldı.İki dönem not ortalamasının en az 50 olması yada 1. dönem notu önemsenmeden 2. dönem notunun 70 olan öğrenciler başarılı kabul edilecektir.Okulların olanakları elverdiği sürece 24 saat açık olması kararlaştırıldı.

2016 2017 eğitim yılında ki yenilikler;

66 aylıkların eğitim zorunluluğu kaldırıldı ; 8 yıllık zorunlu eğitim geçen yıl 4+4+4  düzeniyle 12 yıla çıkarılıp lise eğitimi görmekte mecburi kılınmıştı.Okula giriş yaşı 72 aydan 66 aya düşürülerek 5,5 yaşını doldurmuş çocuklar okula başlamıştı.Geçen yıl bu kanunu uygulamadaki zorluklar nedeniyle bu yıl kolaylık sağlandı.İlköğretim kurumları yönetmeliğine göre velilerim imzalayacağı dilekçe kapsamında 66 , 67 ,68 aylık çocukların okul zorunluluğu 1 yıl ertelendi.İlkokula kendini hazır hissetmeyen 69,70,71 aylık çocuklar ise durumunu ispatlayan sağlık raporu ile anaokula başlayabilir yada 1 yıl sonra ilkokula başlayabilir.

Çantaların yükü azalacak ; MEB ilkokul öğrencilerin çantalarını hafifletmek amacıyla ders kitaplarını dönemlere ayırarak yarı yarıya inceltti.Bu sayede 2 dönem kitabını taşımayan öğrencilerin çantası hafifleyecek.Türkçe 1-2-3 Hayat Bilgisi 1-2-3 Matematik 1-2-3-4 Fen ve Teknoloji 4 Sosyal Bilgiler 4 ve İngilizce 4. sınıf  ders kitapları ile bunların yardımcı kitapları birleştirildi.

Okul sütü uygulamasına devam ; Öğrencilerin süt içmeye alıştırılması ve sağlıklı beslenmesi için uygulanan okul sütü programı bu senede sürecek ve daha 2 yıl bu projeye devam edileceği açıklandı.Bu projeden özel okullar, bağımsız anaokulları, uygulama sınıfları, anasınıfları ve ilkokul öğrencileri dahil hepsi faydalanacak.2.dönemde devam edecek proje haftanın 3 günü uygulanacak.

TEOG kalktı Merkezi Ortak Sınav geldi;Ortaöğretime geçerken uygulanan TEOG bu yıl son kez uygulandı.Bunun yerine Temel eğitimden ortaöğretime geçiş modeli geldi.8. sınıf öğrencilerine her 2 dönemde 6 dersten toplam 12 sınav olmak kaydıyla uygulanacak.Sınavı yapılacak dersler ; Türkçe, Fen ve Teknoloji , Matematik, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü ve ahlak bilgisi dersleridir.Liselere geçmek için bu sınavların %70 i alınacak %30 unu ise okul başarısı etkileyecek.

Düz Liseler Anadolu Lisesi dönüştü;2010’ da uygulamaya başlanılan proje bu sene bitti.Genel Liselerin tümü Anadolu lisesi konumuna ulaştı ve sınav puanlarıyla öğrencilerini kabul etmeye başladı.Sınavla yerleşemeyenler ve akademik öğrenim görmek isteyenler çok programlı liseler adı altında genel liselere yönlendiriliyor.

Kıyafetler velinin kararı; Öğrencilerin kıyafet düzenlemesi için karar velilerin…Karar süresi anket ve oylamayla yapılacak.Çoğunluğun kararı esas olup ya üniformaya devam edilecek yada serbest kıyafet uygulamasına geçilecek.Bu kararlar 4 Yılda bir yine oylamayla değişebilecek.

10 milyon 600 tablet öğrencilere ulaşacak ; 2010 Kasım ayında ”Fatih Projesi” adıyla başlayan uygulama bu yılda 81 ilde 10 milyon 600 bin tablet dağıtarak devam ediyor.Tüm sınıflara akıllı tahta , internet altyapısı her okula da kamera ve fotokopi makinesi dağıtımı yapılacaktır.Bu projenin ulaştığı okullarda 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere ve öğretmenlere tablet bilgisayar ulaşacak . ”Yeni sınav sistemi ile Fatih projesi 8. sınıflara ne zaman tam etkin ulaşırsa diğer sınıflara da uygulayacağız ” demişti Bakan Nabi Avcı.

Yeni müfredat 5. ve 9. sınıflar için geliyor;5. ve 9. sınıf müfredatına değişiklikler yapıldı.5 sınıfta Matematik,Fen Bilimleri ve ingilizce derslerinin , 9. sınıfta ise Matematik,Fizik,Kimya,Biyoloji derslerinin kapsamı tamamen değişti.Detaylı araştırarak öğrencilerin seviyesine uygun içerikler eklendi.İşlenmesi gereksiz konular müfredattan çıkarıldı.

2016 2017 Yeni Eğitim Öğretim Yılındaki Tüm Değişiklikleri Aktardık.

4 thoughts on “Lise Ortaokul ve İlkokullarda Neler Değişti

 • 10/10/2013 tarihinde, saat 16:44
  Permalink

  güzel 5. sınıflara tablet verilecek mi ?
  çok merak ediyorum

  Yanıtla
 • 10/10/2013 tarihinde, saat 14:54
  Permalink

  Ya ben 8. sınıfım çok kötü oldu ayrıca tablet dağıtımı yapılmadı.Giresun’da yaşıyorum ama memnun değilim keşke en azından tablet dağıtılsaydı.

  Yanıtla
 • 09/10/2013 tarihinde, saat 17:43
  Permalink

  ya abi ya ne oldu neredeyiz biz :D

  Yanıtla
 • 09/10/2013 tarihinde, saat 17:42
  Permalink

  cumhuriyeti kalplerimizde yaşamak ve yaşatmak yazdım burası çıktı

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir