Liselerde Hokey Dersleri

Ülkemiz olimpiyatlarda derecek yapacak
Hokeyin, okul sporları listesine konulması ile ilgili bu yıl Türkiye’de tüm ilköğretim ve ortaöğretim okullarında hokey takımları kurulacağını bildiren Karakan, şu anda illerde hokey antrenör kursları açtıklarını belirtti.

Kışın salonlarda ve yazın çim sahada oynanan hokeyin futbola çok benzediğini, Avrupa’da “futbolun sopalı kardeşi” olarak bilindiğini ifade eden Karakan, Türkiye Hokey Federasyonu’nun 2002 yılında kurulmasına rağmen Avrupa ve Balkan şampiyonalarında önemli dereceler kazandıklarını vurguladı.

Karakan, şunları kaydetti: “Bu projeyle Türkiye;deki tüm okullarda hokey oynatılacak. Federasyon olarak üzerimize düşen görevleri yapacağız. Proje ile olimpiyatlara katılmak, buralarda iyi hazırlanmış ve elit düzey sporcularımızla başarı yakalamak, ülkemize olimpiyat madalyası kazandırmak istiyoruz. 2012 yılı inşallah tesisleşme, okullarda hokeyin başlaması, üniversiteler arası hokey şampiyonalarının yapıldığı, altyapının güçlendirildiği bir yıl olacak. Türkiye bu çalışmaların yapılması halinde hokey branşında dünya liderliğine oynayacaktır.”

“Ankara, İstanbul ve Osmaniye’de hokey tesisleri yapılacak”
Dünya hokey otoritelerinin Türk çocuklarının anatomik yapısının hokeye çok uygun olduğunu söylediklerini belirten Karakan, “Müthiş başarılarımız var. Avrupa Hokey Federasyonu, bizdeki gelişmeyi değerlendirirken ’hayretler içinde izliyoruz’ diyor. En önemli engelimiz ise tesisimizin ve bir kamp eğitim merkezimizin olmayışıdır” dedi.

Bu yıl altyapı çalışmalarına ağırlık vereceklerini anlatan Karakan, Ankara’da Mamak Belediyesi’nden aldıkları 20 bin metrekarelik arazide 1,5 milyon TL yatırımla hokey tesisi yapılacağını, proje çalışmalarının bittiğini ve şu anda bakanlıkta ihale safhasında olduğunu kaydetti.

Sadık Karakan, ayrıca Osmaniye’de belediye ve valilik organizasyonuyla yapılacak hokey tesisini yıl sonunda faaliyete geçeceğini, İstanbul’da Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi işbirliğiyle uluslararası turnuvalara da evsahipliği yapacak özellikte 4 tane hokey tesisi projesi olduğunu bildirdi.

Başkan Karakan, Türkiye’de lisanslı bayan-erkek 7 bine yakın hokey sporcusu bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir