>LYS Başvuru Sayısı Kaç ?

>

LYS’ye (Lisans Yerleştirme Sınavı) başvuru süresi dün ikinci kez uzatılırken,  ÖSYM  Başkanı Prof. Ünal Yarımağan, YGS  sonucunda LYS’ye katılmaya hak kazanan 1 milyon 233 bin 580 adaydan yaklaşık 840 bininin sınav için başvurduğunu açıkladı. NTV’yeaçıklamalarda bulunan ÖSYM Başkanı Yarımağan, dün
sabah itibarıyla LYS’ye başvuran aday sayısının 840 bin dolayında olduğunu belirterek, tahminlerinde yanılmış olabileceklerini kaydetti. LYS’ye girişin ön şartı olan 180 puanı YSG’de elde eden bazı adayların, açıköğretim veya meslek yüksekokullarını tercih etmeyi uygun bulmuş olabileceğini belirterek, “İkinci sınava 1 milyon dolayında başvuru olacağını tahmin ettik, ama tahminimizin altında kaldı. İlk yıl olduğu için demek ki sağlıklı tahmin yapamadık” dedi. Tek oturumda iki bölüm halinde yapılan ÖSS’nin ikinci bölümündeki testleri çözerek üniversiteye yerleşecek adaylar için 275 bin kontenjan ayrıldığını hatırlatan Yarımağan, şöyle konuştu: “Bu sene biraz artsa 300 bin dolayında alacak. Yani bu kitle 300 bin kişilik kontenjan için yarışan kitle. Başvuru sayısı da 300 binlik kontenjan için uygun bir sayı. Anormallik yok.”


Başvuru sayısı normal

LYS’nin geçen yılki sistemle karşılaştırılmaması gerektiğini vurgulayan Uğur Dershaneleri Genel Müdür Yardımcısı Polat ise “Başvuru sayısı normal. Başvuru sayısını 900 bin olarak bekliyorduk. Baraj olan 180 puanı, 181 puan alarak geçen aday açıköğretime gideceği için LYS’ye başvurmaması doğal” dedi. Final Dergisi Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Vardar da, yeni sistem getirilirken meslek ve imam hatip lisesi öğrencilerine yükseköğretime geçişte uygulanan farklı katsayıların kaldırıldığının açıklanması, ardından yeni katsayılar belirlenmesi üzerine öğrenci psikolojilerinin çöktüğünü söyledi. Danıştay’ın katsayı kararları dolayısıyla “yarıştan kopanlar” olduğunu savunan Vardar, “Öğrenciler ne yapacaklarını bilmiyor, geri çekildiler. Genel liseden bazı öğrenciler de YGS’de başarılı olamayınca umutlarını kesip LYS’den vazgeçti” diye konuştu.

Tabi başvurular 20 Mayıs Perşembe saat 17:00’ye kadar uzatıldı. Peki neden başvuru bu kadar az bu merak konusu açık söylemek gerekirse. Sanırım bu 600 bin adayın başvuru yapmama sebepleri:


1)YGS’den istediği puanı alamaması ve LYS’ye girmenin anlamsız olacağını düşünmesi
2) YGS puanıyla tercih edebileceği önlisans ve lisan programlarını tutturmuş olması ve LYS’ye ihtiyaç duymaması
3)LYS’nin çok zor olacağını düşünmesi ve kazanmayacağı endişesini taşıması

Genel olarak bu sebeplerden dolayı başvurular düşük, hayırlısı diyelim. Ama siz siz olun başvurun. Kazanamayacak olsanız bile bir sonraki sene için müthiş bir tecrübe olacaktır,eminim. Başarılı çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir