>LYS Başvuru Süresi Uzatılacak Mı-Uzatıldı Mı?

>Son Dakika Haberi: LYS Başvuru süresi ikinci defa uzatıldı. ÖSYM’nin Duyurusunu Okumak İçin Tıklayın.
Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi Başkanı Ünal YARIMAĞAN LYS’ye (Lisans Yerleştirme Sınavı) başvuru zamanını uzatabileceklerini söyledi. YARIMAĞAN, “Başvuruları an be an takip ediyorum,hepsinin sayısını tutuyoruz. Gerekirse bu süre uzatılacaktır.” dedi. Ve ekledi:

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) bu sabah saat 11.00’e kadar 520 bin adayın başvurduğunu belirterek, başvuruları sürekli izlediğini, başvuru süresinin uzatılıp uzatılmayacağına bu akşam karar vereceğini bildirdi. Yarımağan, ”Başvurmak isteyen herkes başvurusunu yapabilecek, gerekirse uzatacağız” dedi.
YGS sonucunda, LYS’ye 1 milyon 233 bin 580 üniversite adayı katılmaya hak kazanmıştı.
YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. Toplantının bir bölümüne Yarımağan da katıldı.
Yarımağan, YÖK’ten ayrılırken AA muhabirinin sorusu üzerine, 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci almaya başlayacak olan Teknoloji Fakültelerindeki bölümlere hangi puan türüyle nasıl öğrenci alınacağı, ek puan verilip verilmeyeceği konusunu görüşmek amacıyla toplantıya katıldığını belirtti. Yarımağan, bu konularda YÖK Genel Kurulu’nun karar alacağını söyledi.
LYS’ye başvuru süresinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin soru üzerine, Yarımağan, bu sabah saat 11.00’e kadar 520 bin adayın başvurduğunu bildirdi. Başvuruları sürekli izlediğini söyleyen Yarımağan, ”Başvuru süresinin uzatılıp uzatılmayacağına akşama karar vereceğim” dedi.
Adayların ancak yarısının başvurduğunun anımsatılması üzerine Yarımağan, ”Adayların sıkıntı nedeniyle başvuramaması olamaz. Başvurmak isteyen herkes başvurusunu yapabilecek. Gerekirse uzatacağız. Daha uzatmaya karar vermedik” diye konuştu.
Başvuru süresinin uzatılmasına karar verilmesi halinde ek başvuru süresinin ne kadar olacağı sorusuna Yarımağan, ”Çok fazla süreye gerek yok. 1-2 gün yeter. Aslında çok üst üste geldi. KPSS’ye de başvurular başladı, Dikey Geçiş Sınavı’na başvurular var” yanıtını verdi.
Yarımağan, iptal edilen TUS sonuçlarının da yarın açıklanacağını, adayların Pazartesi gününden itibaren de tercihlerini yapmaya başlayacaklarını bildirdi.
Hatanın, ”birden çok soru kitapçığı olduğu için soruların bir kısmının kesip yapıştırılması sırasında” meydana geldiğini anlatan Yarımağan, hatanın adayların şikayeti üzerine ortaya çıktığını kaydetti. İnceleme sonucunda 5 sorunun anahtarının yanlış olduğunun belirlendiğini ifade eden Yarımağan, ”5 soru da olsa, ortalama sapmalar değişecek, herkesin puanı değişecek. Bir kısmı azalacak, bir kısmı çoğalacak” diye konuştu.

AA

3 thoughts on “>LYS Başvuru Süresi Uzatılacak Mı-Uzatıldı Mı?

 • 29/04/2013 tarihinde, saat 19:49
  Permalink

  ben bankaya para yatırdım sınav başvurumu da yaptım ama sınav kağıdını çıkarmadım çünkü istediğim zaman çıkaracağımı sanıyordum ilk defa lys ye giricem bi bilgim yoktu lütfen sınav süresini bir gin olsun uzatırmısınız

  Yanıtla
 • 29/05/2011 tarihinde, saat 00:13
  Permalink

  lys başvurusu bi kac gün daha uzatılabilir mi lütfen son bi şans tanıyın bize…

  Yanıtla
 • 24/01/2011 tarihinde, saat 18:15
  Permalink

  mrhbalar benim ablam evde sınava çok çalıştığından dolayı ygs başvurusunun ne zaman sona ereceğini bilmiyordu ek bir süre tanıma haklarınız varsa nolur ek bir süre zamanı getirin 1 hafta kadar sadece benim ablam değil birçok insan var kayıt yaptıramayan…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir