LYS’de Başarının 10 Altın Kuralı

LYS Öncesi tavsiyeler … ÖSYM tarafından düzenlenecek olan LYS öncesi 10 altın kuralı sizler için derledik. LYS’ye girmeden önce başarmak için lütfen bu haberimizi dikkatlice okuyunuz. İşte LYS öncesi başarmak için belirlenen 10 altın kural ve dikkat edilmesi gereken kurallar :

Konu tekrarı, deneme sınavları derken sınav öncesi hazırlıklar tamamlandı. Yavaş yavaş ders çalışmaya son verilirken sıra LYS’de nasıl davranılması gerektiği sorusunu cevaplamaya geldi. ‘Zaman kullanımı, hangi testin nasıl çözüleceği, uzun sorular nasıl okunmalı, konstantrasyon sağlama ve kodlama nasıl yapılmalı’ gibi konuları içeren 10 altın kuralı, eğitim uzmanlarıyla sizin için derledik.

1 – ARTIK DERS ÇALIŞMAYI BIRAKIN

LYSde başarının 10 altın kuralıBugünden itibaren ders çalışmayı kesinlikle bırakmış olmalısınız. Belki bir -iki deneme sınavı daha çözebilirsiniz. Eğer 16-17 Haziran’da yapılacak LYS1 (Matematik-Geometri), LYS5’e (Yabancı Dil) ve LYS4’e (Sosyal Bilimler) girecekseniz artık test çözmeyi de bırakın. Bu noktada rahatlamanız gerektiğini unutmayın. Bu sınavların sorun olmayacağını düşünüyorsanız 23-24 Haziran’da yapılacak. LYS3 (Edebiyat) ve LYS2 (Fen) için bu hafta sonundan itibaren 5 günlük ek süreniz olacağını dikkate alın. LYS3 ve LY2 için Pazartesi’den itibaren, sınava son iki gün kalaya kadar üç gün ‘deneme sınavı maratonu’ yapabilirsiniz.

2 – OKULUNUZU BUGÜNDEN KEŞFE ÇIKIN

Sınavın yapılacağı okula gitmek, sınav salonuna girip, size ayrılmış sıraya oturmak oldukça önemli. Sadece ‘adres aramak’ ve ‘sınav yerinizi bulmak’ için değil, sınav kaygısını yenmek ve aynı atmosferi yaşamak için sınav yerinizi bu gün ya da yarın keşfe çıkın. Evden çıkarken, sınavın yapılacağı okulun evinizle mesafesini mutlaka not alın. Bu zamanlamaya, hafta sonu ve sınav trafiği ile ‘sınav yerine en az 45 dakika erken gitme’ faktörünü ekleyerek, sınav günü hangi saatte evden çıkmanız gerektiğine karar verin. Böylece, sabah kahvaltısı ve hazırlığınızı da düşünerek, sabah kaçta kalkacağınızı belirlemiş olacaksınız.

3 – SINAV YERİNE ERKEN GİDİN

En başta üzerinizde rahat bir şeyler olmasına özen gösterin. Sınavın yapılacağı okula en az 45 dakika önce gitmiş olun. Sınav salonuna ise öğrenci girişleri izin verildiği anda beklemeden girin. Hemen yerinize oturup, size ayrılan sıradaki malzemeleri kontrol edin. Eksik yoksa okulun tuvaletine gidin ve sınav sırasında olası sorun yaşamamak için tuvalet ihtiyacınızı karşılayın. Aynaya bakın ve ‘Bu iş tamam’ diyerek sınıfınıza geri dönün. Kemeriniz sıkıyorsa gevşetin. Terlemeye karşı yanınızda mendil bulundurun. Salona erken giderek, sıra düzenini de kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Oturacağınız sıra çok sıkışıksa, salondaki sıraların aralarını açarak, daha rahat bir oturma düzeni sağlayabilirsiniz. Sınav salonuna erken gitmek, stratejik yaklaşan her öğrenci için avantaj olacaktır.

4 – ZAMAN KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİ

Sınav için zaman yönetimi yapın. Bunu öncesinde deneme sınavlarıyla pekiştirmiş olmanız gerekirdi. Ancak sınav sırasında da zamanı çok iyi kullanmanız gerekiyor. Testleri süresinden önce tamamlasanız bile çıkmayın. Lüzumsuz yere sınava ara vermeyin. Testler arasında 30 saniye ya da bir dakika kadar ara vererek rahatlamaya çalışın. Başınızı soru kitapçığından kaldırın. Pencereden bakın, başınızı sağa sola çevirerek gevşemeye çalışın. Takıldığınız soruları çözme pahasına zaman kaybetmeyin. Takıldığınız soruya işaret koyarak sonraki soruya geçin.

5 – DİKKATSİZLİĞE KURBAN GİTMEYİN!

Sınavda yapılan yanlışların nerdeyse tamamında dikkatsizlik, yanlış anlama, ya da tam okumamaktan kaynaklanan yanlış cevapların rol oynadığını belirtmiştik. Sınavda bazı soru kökleri; ‘hangisi …. değildir?’, ‘hangisinde…. yoktur ?’, ‘hangisi … olamaz?’ şeklinde olumsuz olarak verilirken, genelde olumlu soru cümlelerine alışkın öğrenci, olumsuz soru kökünü olumlu gibi okuyarak çözebileceği bir soruyu yanlış yanıtlayabiliyor. Bu nedenle acele etmeden, önce soruyu iyi anlamaya çalışın. Soruyu okuduktan sonra sizden istenen cevabı da, şıkları yine dikkatlice okuduktan sonra vermeye çalışın.

6 – METNİN KÖKÜNÜ OKU, SORUYU ÇÖZ

Çoğu adayın şikâyetlerinden biri de ‘okuduğunu anlayamama’ sorunudur. Metni anlamak için önce metnin kökünü okuyun. Yukarısı genelde laf kalabalıklığıdır. Metnin sonundaki soru cümlesini okuduktan sonra olumlu mu, olumsuz bir cümle mi olduğunu netleştirip, kalemle işaretleyin. Diğer adımda şıklara bakın. Sonra soru metninin tamamını okuyup bir daha seçeneklere dönün. Soruda verilenler ile istenenleri karşılaştırarak cevabınızın sağlamasını yapın. Bu işlemleri her soruda değil, sadece anlamakta zorlandığınız sorularda uygulayın. Her bir işlemi kısa sürede gerçekleştirerek zaman kaybını en aza indirin

7 – KORKMAYAN UZUN SORUYU ÇÖZER

Bazı sorular, özellikle uzun sorular ilk bakışta zor gözükebilir. Ancak uzun sorular iyi açıklanmış sorulardır ve iyi okunduğunda sanıldığı gibi zor olmadığı görülür. Bu nedenle uzun sorulardan korkmamak gerekir. Özellikle sözel sorularda tüm seçenekler doğru izlenimi uyandırabilir. Adaydan ‘en doğru’yu bulması istenir. Bu nedenle ilk doğru görülen seçeneği işaretleyip diğerlerini bırakılmamalıdır. Verilen tüm seçenekler okunmalıdır. Ancak seçenekleri elerken çok dikkatli davranmak gerekir. Sorunun yanıtı olmadığından kesin emin olduğunuz seçenekleri eleme yoluyla bu şekilde soruya yaklaşabilirsiniz. Aksi halde kazanç yerine kayıp söz konusu olabilir.

8 – CEVAPLARI KODLARKEN KAYDIRMAYIN

Dikkatsizlikten kaynaklı yaşayabileceğiniz diğer sorun da cevap kâğıdına yapacağınız yanlış kodlama. ‘Yanlış cevap sütununa’ ya da doğru sütunda ‘yanlış cevap satırına’ yapacağınız işaretlemeler bütün sınavı etkileyebilecek ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle yanıtlarınızı kaydırma yapmadan kodlamanız önem taşıyor. Kodlama yaparken yuvarlağın içini iyice doldurun, dışına da taşırmayın. Her şeyden önce kendinize güvenin ve başaracağınıza inanın

9 – ACABA BU SORU HATALI OLABİLİR Mİ?

Bir soruyu çözerken sorunun hatalı olduğunu düşünüyorsanız orada iki ihtimal olduğunu asla göz ardı etmeyin. Ya gerçekten soru hatalıdır ya da eksik bilgi nedeniyle soru size ‘hatalıymış gibi’ geliyordur. ‘Hatalı soru şüphesi’ aklınıza düştüğünde hemen bu iki ihtimal aklınıza gelsin. Hatanın sizden kaynaklı olma ihtimaline karşı, soruyu bir kez daha okuyup şıkları değerlendirin. En yakın bulduğunuz şıkkı işaretleyin. Sorudaki hata ihtimali devam ediyorsa, ya da sorunun çift cevaplı olduğunu düşünüyorsanız (örneğini önceki YGS’de görmüştük) yine ‘doğruya en yakın olduğunu düşündüğünüz seçeneği işaretleyin.

10 – SEÇİCİ SORULARA DİKKAT!

Klasik sınavların soru profillerine bakıldığında, soruların genelde ‘yüzde 10 çok zor, yüzde 10 çok kolay’ sorulardan oluştuğu söylemiştik. Bu nedenle tüm soruları hatasız yapmış olmak gibi bir psikolojiyle hareket etmeyin. Yanıtlayamadığınız soru karşısında tedirginliğe düşmeyin. Kendinize olan güveninizi kaybetmeyin. O soruyu işaretleyip, sonraki turda çözmek üzere sonraki soruya geçin. Elbette tam olarak kavrayamadığınız konulardan sorular da gelebilir. Ancak böyle bir durumda asla o soruya takılıp kalmayın. Dakikalarınızı o soruda tüketmeden, işareti koyup, hemen sonraki soruya geçin.

eokulegitim.com

4 thoughts on “LYS’de Başarının 10 Altın Kuralı

 • 21/06/2012 tarihinde, saat 13:26
  Permalink

  sınav esnasında bunların hiç biri aklıma gelmiyor valla .

  Yanıtla
 • 17/06/2012 tarihinde, saat 08:13
  Permalink

  Rabbim herkesin yardımcısı olsun herkese başarılar dilerim…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir