>LYS’ye Hazirlanirken Nelere Dikkat Etmeli – Zaman Çizelgesi

>

YGS-LYS’ye hazırlanıyorsanız, tercihiniz sayısal mı, sözel mi, eşit ağırlık mı, yabancı dil mi yoksa birden fazla alandan mı olacağına karar vermeli; tercihinizi en baştan belirlemeli ve hemen hedefe yönelik eğitim programınıza başlamalısınız.

Yönelmeniz gereken dersler ancak tercihinizi yaptıktan sonra ön plana çıkacaktır. Bunun ardından okulda tercihinizle ilgili dersleri çok iyi takip ederek, imknınız varsa kursa yazılarak, ama en başta gerek okulda gerek okul dışında derslerinize düzenli bir şekilde çalışarak müfredatı takip etmelisiniz. Tercih ettiğiniz bölümün gerektirdiği çalışmaya odaklanıp eğitmenlerin bu noktada tavsiyesine uymalı ve profesyonel bir zaman çizelgesi hazırlamalısınız. Hangi derse günde ortalama kaç saat çalışmanız gerektiğini görmeli ve zamanınızı buna göre ayarlamalısınız.
Şunu unutmayın: Siz günlerin ne kadar çabuk geçtiğini hiç fark etmeden sınav günü bir anda gelip çatacaktır. Bu nedenle kaleminizi kağıdınızı hemen elinize alıp zamanınızı bir programa bağlamalısınız. Bu program ne zaman çalışacağınızı, ne zaman ara vereceğinizi, kitap okumaya ve dinlenmeye ne kadar vakit ayıracağınızı size haber verecektir. Eğer böyle bir program çizelgesi hazırlamazsanız, ya farkında olmadan ders çalışmaya gereğinden fazla zaman ayırırsınız -ki bu, danışmanlar tarafından hiç tavsiye edilmemektedir- ya da dinlenmeye gereğinden çok yönelip zaman kaybedersiniz. Bunlara benzer teknik sorunlar ise ancak iyi bir zaman planıyla giderilebilir.
Programınızı hazırlarken okulunuzdaki ya da devam etmekte olduğunuz hazırlık kursundaki eğitmenlerden
yardım isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir