Macaristan’da Tıp Eğitimi ile İlgili Herşey

Macaristan üniversitelerinde Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Mühendislik, İşletme vb. eğitimine başlamak için sadece lise diploması yeterli. Armada Grandee Eğitim Programları Koordinatörü Pelin Oğuz Erşan’ın verdiği bilgiye göre; Macaristan’da üniversite eğitimi almak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Meslek liseleri dâhil hangi tür liseden mezun olduğunuz önemli değil. Lisede hangi bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın sadece bir lise diploması ile Macaristan üniversitelerinde istediğiniz bölüme kayıt yaptırabiliyorsunuz. Okumak istediğiniz bölümle ilgili temel dersleriniz iyi değilse, öncelikle üniversitede bölüm hazırlık kursuna gidip okumak istediğiniz bölüme hazır hale getiriliyorsunuz. Üstelik Macaristan’daki üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınıyor. Eğitim dili ise İngilizce.

Doktor olmak isteyenlerin yeni adresi Macaristan!

Macaristan neden bu kadar cazip?
Macaristan’da üniversite eğitimi almış Nobel ödüllü birçok bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçı Macaristan’da eğitim sisteminin ne kadar güçlü olduğunun ispatıdır. Bugüne kadar kendi eğitim kurumlarından 14 Nobel ödüllü edebiyat ve bilim insanı, 159 olimpiyat şampiyonu çıkaran Macaristan, yüksek entelektüel potansiyeliyle hayatın her adımına tanıklık ediyor.

Örneğin Debrecen Tıp Fakültesi, Orta Avrupa’nın ilk kampüs medikal okuludur. Debrecen Tıp Fakültesi’nde toplam 10.000’den fazla öğrenciye tıp eğitimi veriliyor. Bünyesinde bulunan 1800 yatak kapasiteli uygulama hastanesi de aynı zamanda bölgenin en büyük hastanesi ve sağlık kompleksidir.

Türkiye’den sadece 2 saat uzaklıktaki Macaristan’da okuyarak dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrenciler ile arkadaşlık edip, hem değişik kültürleri tanıyabilir hem de yabancı öğrenciler ve öğretim görevlileriyle sürekli iletişimde olduğunuzdan yabancı dilinizi ileri seviyelere getirebilirsiniz. İngilizcenin yanı sıra Macarca da halk içerisinde öğrenebileceğiniz ikinci yabancı diliniz olacaktır. Hem İngilizce hem Macarca biliyor olmanız kariyer hayatınızda sizi özel bir yere koyacaktır.

Macaristan üniversitelerinin pek çoğunda Amerikan veya İngiliz eğitim müfredatı okutulduğundan, mezun olduğunuzda çift diploma sahibi oluyorsunuz. Macaristan üniversitelerinde, Avrupa Birliği Üniversitesi diploması da veriliyor. Bu, mesleğinizi dilerseniz Türkiye’de dilerseniz Avrupa Birliği ülkelerinde rahatlıkla yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Macaristan’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenciye, 1 yıl çalışma ve oturum izni verilir. Macaristan’ın ülkedeki üniversitelerden mezun olan yabancılara verdiği çalışma izni sayesinde Macaristan’ın lider şirketlerinde çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Macaristan’da üniversite okumanın maliyeti!
Armada Grandee Eğitim Programları Koordinatörü Pelin Oğuz Erşan’ın verdiği bilgiye göre; Macaristan’da işletme, uluslararası ilişkiler, mühendislik gibi lisans eğitiminin yıllık ortalama bedeli 3,500 Euro; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi bölümlerde lisans eğitim ücreti ise yıllık ortalama 9,500 Euro’dur.

Macaristan’da üniversite yurtlarında aylık 100-120 Euro arasında ücret ödeyerek kalabiliyorsunuz. Ev kiraları şehre, bölgeye ve evin özelliklerine göre değişmekle birlikte genellikle 3 kişinin paylaşabileceği standart bir evin kirası ortalama 350 – 600 Euro arasında değiyor. Ulaşım giderleri de aylık 50 Euro’yu buluyor. Böylece beslenme giderleri de dahil bir öğrencinin aylık yaşam gideri yaklaşık 400 Euro tutuyor. Böylece işletme ya da mühendislik okumak isteyen bir öğrencinin tüm eğitim ve yaşam masrafları dahil yıllık harcaması yaklaşık 17.000 TL civarında seyrediyor. Bu rakam Türkiye’de bir devlet üniversitesinde okuyan öğrencinin masraflarına çok yakın, vakıf üniversitelerinden birinde okuyan öğrencinin masraflarına göre ise çok daha ekonomiktir.

Türkiye ve Macaristan Karşılaştırmalı Yıllık Eğitim Maliyeti Detayları

 

Devlet Üniversiteleri (İstanbul-Ankara-İzmir)

Kıbrıs Üniversiteleri

Vakıf Üniversiteleri (İstanbul-Ankara-İzmir)

Macaristan

Aylık Konaklama

400 TL

400 TL

400 TL

175 €

Aylık Beslenme

400 TL

400 TL

400 TL

175 €

Aylık Ulaşım

100 TL

150 TL

100 TL

15 €

Aylık Sigorta

0 TL

0 TL

0 TL

10 €

Aylık Çeşitli Giderler

100 TL

150 TL

100 TL

50 €

Aylık Gider Toplamı

1,000 TL

1,100 TL

1,000 TL

425 €

Yıllık Gider Toplamı (10ay)

10,000 TL

11,000 TL

10,000 TL

4,250 €

Yıllık Eğitim Ücreti

800 TL

11,000 TL

17,000 TL

3,500 €

Yıllık Genel Toplam

10,800 TL

22,000 TL

27,000 TL

7,750 €

Yıllık Genel Toplam (TL)

10,800 TL

22,000 TL

27,000 TL

17,825 TL

Kur: 1 euro = 2.3 TL

Armada Grandee, Macaristan Üniversiteleri için danışmanlık hizmetlerini ücretsiz sunuyor. Bu kapsamda bütçe ve hedeflerinize uygun bireysel analiz ve akademik danışmanlık ile uygun ülke, üniversite ve bölüm tespiti yapıyor. Macaristan’da okumaya kesin olarak karar verdiğinizde ise, üniversite başvuru ve kabul süreci yönetimi ve vize başvuru süreci yönetimini sizin için gerçekleştiriyor. Siz yurt dışındayken havaalanında karşılama ve transfer, konaklama bulma ve yerleştirme, şehir ve üniversite oryantasyonu, üniversite kayıt yenileme işlemleri, ikamet izni ve diğer resmi başvurularda danışmanlık, acil durum desteği gibi hizmetleri lokal servis sağlayıcılar ile sunuyor.

One thought on “Macaristan’da Tıp Eğitimi ile İlgili Herşey

  • 24/12/2013 tarihinde, saat 00:15
    Permalink

    slm ben1969 dogumluyum yurt dısında suriyede 5ci sınıfa kadar tıp okudum sonra cesitli sebeplerden dolayı kaydımı aldım ama bir yere kayıt yaptıramadım.acaba macaristandaki bu üniversiteye kayıt yapıp devam edebilirmiyim?tıp fakultesinden mezun olduktan sonra yök ten denklik alabilecekmiyim?son olarak yıllık masraf nekadardır tsk ederım.iyi calısmalr

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir