Magna Carta Anlaşması Kısaca Bilgi

Magna Carta Nedir, Magna Carta Anlaşması Kısaca Bilgi

Büyük sözleşme anlamına gelen Magna Carta 1215 yılında İngilizler tarafından imzalanmıştır. Anayasal düzen ile ilgili atılmış adımların en önemlilerinden olarak kabul edilmektedir. Anlaşma Papa III. Innocent, Kral John ve baronları arasında ve kralın yetkilerini sınırlandırmak amacıyla imzalanmıştır. Bu anlaşma ile kral, hukukun üstünlüğünü kabul etmiş bulunmaktadır. Magna Carta kralın yetkilerinin sınırlandırılması açısından dünyada bir ilktir ve bu anlaşma İngiltere’de demokrasi için atılmış çok önemli bir adımdır.

Normanlar tarafından işgal edilen İngiltere’de kral derebeylerin haklarına sık sık müdahale etmekte, bu nedenle derebeyler sık sık ayaklanmaktadır. İngiltere Kralı John, Fransa Kralı Philip Augustus’a 1214’te yenilince baronlar bu durumu fırsat bilerek kral ile pazarlığa oturdular. Yaptığı planları istediği gibi uygulayamayan kral baronların isteklerini kabul etti ve kuralları yazılı hale getirdi. Bu anlaşmanın en önemli ve dikkat çeken maddesi ise hiçbir hür insanın yürürlükteki kânunlara başvurmaksızın tutuklanamayacağı, mülkünün elinden alınamayacağı, öldürülemeyeceğiydi.

1700’lü yıllarda Magna Charta, demokrasi isteyen birçok millet tarafından benimsendi. ABD Başkanı Thomas Jefferson, 1776 yılında bu düşüncelerle ABD İstiklâl Beyannamesi’ni hazırlayarak ABD’nin politik yapısını oluşturdu.

Magna Carta İle İlgili Bilgi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir