Marco Polo Kimdir

Marco Polo Kimdir, Marco Polo Hayatı Biyografi

İtalyan, gezgin. Asya gezisine ilişkin gözlemlerini yazılı hale getirerek Or­ta Çağ Avrupası’nın dış dünyaya açılmasında önemli bir rol oynamış­tır.

Venedik’te doğdu, aynı kentte öldü. Cumhuri­yetçi geleneklere sahip ve önemli bir ticaret merkezi olan bu kente ll.yy’da yerleşen zengin bir Dalmaçya kökenli tüccar ailenin oğluydu. Marco bir yaşınday­ken evden ayrılan babası Niccolo ve amcası Maffeo, İstanbul’da bulundukları 1260 yılında bütün servetle­rini mücevherata çevirerek Karadeniz üzerinden Kı- t’ım’.ı gittiler.Moğol İmparatorluğu’na bağlı Berke Han yönetimindeki Volga kıyılarında yaptıkları alışverişle servetlerini daha da artırdılar. Bölgedeki karışıklıklar nedeniyle geldikleri yoldan dönemeyince Buhara Çölü’nü aşıp İran’a geçtiler. Kubilay Han’ın elçileriyle karşılaştıktan sonra dönmekten vazgeçip uzun bir yolculuk yaparak 1265’de Han’ın yazlık sarayı Dönüş Şangtu’ya vardılar. Burada geniş bilgi ve görgüleriyle yolculuğu ilgisini çektikleri Kubilay Han tarafından Papa’ya elçi olarak gönderildiler. Papa’dan ülkesine Hristiyanlık’ı öğretecek bilgili misyonerler göndermesini isteyen Kubilay Han’ın mektubuyla 1269’da Venedik’e dön­düler. Ancak Papa’nın kısa bir süre önce ölmüş olduğunu öğrendiler ve bekledikleri ilgiyi bulamadı­lar.

  • Eserleri (başlıca): II Milione, prima edizione integra- le, (ö.s.), L.F.Benedetto (der.), 1928, (“il Milione, Toplu Basım”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir