Marie-Madeleine de la Fayette Kimdir

Marie-Madeleine de la Fayette Kimdir, Marie-Madeleine de la Fayette Hayatı Biyografi

Fransız, yazar. Yapıtları, roman tü­rünün gelişiminde yeni bir dönemi başlatmıştır.

18 Mart 1634’de Paris’te doğdu, 25 Mayıs 1693’de aynı kentte öldü. Kızlık adı Maria-Madeleine Pioche de La Vergne’dir. Özel bir eğitim gördü. Soylu çevrelerle ilişkisi oldu, kraliçenin nedimesi olarak sarayda bulundu. Yirmi iki yaşında, kendisinden oldukça büyük olan Comte de La Fayette’le evlendi. Bir süre Auvergne’de yaşadıktan ve iki çocuk sahibi olduktan sonra Paris’e gitti; yaşamının sonuna değin kocasından ayrı olarak orada kaldı. Moliere, Scarron gibi birçok ünlü yazarla tanıştı. Menage, Segrais, La Rochefoucauld, Madame de Sevigne gibi yazarların bulunduğu bir edebiyat çevresi oluşturdu.

Madame de La Fayette, kadınların yazar olarak kabullenilmesinin güç olduğu bir dönemde yazmış, erkek arkadaşlarından aldığı destek dedikodulara yol açmıştır. Kitaplarının bir bölümü imzasız yayımlan­mış, bir tanesi de Segrais’nin imzasıyla çıkmıştır. Sonradan bazı eleştirmenler bu kitapların ortak bir çalışmayla yazıldığını düşünmüşlerdir. Madame de La Fayette’in en önemli kitabı La Princesse de Cleves’tir (Prenses de Cleves). Kısa roman türünün klasik örneklerinden sayılan bu yapıtta, soylu bir yaşantının süslü ve yapay ortamı içinde yoğun duygu anlatımla­rına ve ustalıklı benlik çözümlemelerine yer verilmiş­tir. Madame de La Fayette’in yapıtlarında, 19.yy Gerçekçiliği’nden oldukça farklı olsa da, idealleştirme eğilimine karşıt, gerçekçi bir yazış biçimi göze çarpar.

  • Eserleri (başlıca): La Princesse de Montpensier, 1662, (“Montpensier Prensesi”); Zaide, 1670; La Princesse de Cleves, 1678, (Prenses de Cleves); La Comtesse de Tende, (ö.s.), 1724, (“Tende Kontesi”); Lettres et les memoires de la Cour de France pour les annees 1688 et 1689, (ö.s.), 1731, (“1688 ile 1689 Yılları Fransa Sarayı’ndan Mektuplar ve Anılar”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir