Masa Tenisini kim buldu, masa tenisinin icadı

masa tenisi nasıl bulundu, masa tenisi ilk ne zaman bulundu, masa tenisi hakkında bilgi, ilk masa tenisi ne zaman

Her ne kadar Masa Tenisi’nin bulunuşu 1870 li yıllara uzansa da olimpik bir spor dalı olarak kabul edilmesi oldukça yenidir. Masa Masası, ağı ve raketlerinden oluşan takımlar, ilk olarak John Jaques and Son Ltd. şirketi tarafından üretildi ve “Gossima” adı altında, Londra’da Hamley Bros mağazasında satışa çıkarıldı.

Oyunun yaratıcısı James Gibb, 1870′li yıllarda, Cambridge’de öğrenciyken, 4 milde İngiltere şampiyonu olmuş ünlü bir atletti. Asıl mesleği mühendislik olan Gibb, ayrıca Amatör Atletizm Birliği’nin de kurucusuydu( 1880).Gossima’yı ne zaman bulduğu, kesin olarak bilinmemekle birlikte, 1889 yılı üzerinde duruluyor.

Yağmurlu havalarda, Gibb ailesinin bireyleri, yemek odalarındaki masada sigara kutularından yaptıkları raketlerle bu oyunu oynayarak vakit geçiriyorlardı. Top olarak da şampanya şişelerinin mantarlarını kullanıyorlardı. Mantarların bu iş için yeterince uygun olmadığını gören Bay Gibb, kauçuktan tenis toplan yaptı ve beyaz görünmelerini sağlamak için üzerlerini sigara kâğıdı ile kapladı. Ancak bu toplar da fazla ağırdı. Bunun üzerine Gibb, selüloid topları akıl etti. Amerika’daki Celluloid şirketine bu tür bir top yapıp yapamayacaklarını bir mektupla sordu. Şirketten olumlu yanıt alınca, bulduğu oyunu pazarlamaya karar verdi. İlk olarak, yapımcı Jeffries ile temasa geçti. Ancak Jeffries, bu oyuna pek ilgi göstermedi. Gibb’in ikinci konuştuğu kişi ise Jaques oldu. Bay Jaques, oyunu çok sevmişti ama, Gossima adını pek tutmadı. Kalıcı bir isim olarak “Ping Pong”sözcüklerini seçti. Piyasaya çıkarılan ilk ping-pong takımları adeta kapışıldı ve 1901 yılında tüm İngiltere’de en çok oynanan oyun masatenisi oldu. ABD ve Avrupa ülkeleri de bu yeni sporu çok sevmişti. Sadece Fransızlar ping ponga ısınamadılar ve oyunu İngilizlerin ahlak değerlerindeki bir bozulmanın işareti olarak nitelendirdiler.

Masatenisi dalında faaliyet göstermek üzere kurulan ilk kulüp, “Cavendish Table Tennis Club”tır. 1900 yılının Ekim ayında, Londra’- da, Moorgate Caddesi 40 numarada faaliyete geçti.

İlk Masatenisi turnuvası Londra Şampiyonası adı altında, 14 Aralık 1901 günü, Royal Aquarium’da düzenlendi. Erkeklerarası karşılaşmada birinciliği, R.D. Ayling aldı. Bayanlararası birinciliği ise V. Eames kazandı.

——————————————————————————————————————————-

Masa Tenisini kim buldu, masa tenisinin icadı masa tenisi nasıl bulundu, masa tenisi ilk ne zaman bulundu, masa tenisi hakkında bilgi, ilk masa tenisi ne zaman Her ilk masa tenisi ne zaman, masa tenisi hakkında bilgi, masa tenisi ilk ne zaman bulundu, masa tenisi nasıl bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir