Max Reinhardt Hayatı

Max Reinhardt Kimdir, Max Reinhardt Hayatı Biyografi

Avusturyalı tiyatro oyuncusu ve yönet­men. Sirklerde ve spor alanlarında sahnelediği gösterilerle tiyatroyu bü­yük yığınlara ulaştırmaya çalışmıştır.

9 Eylül 1873’de Viyana yakınlarında Baden’de doğdu, 30 Ekim 1943’de New York’ta öldü. Asıl adı Max Goldman’dır. Yahudi kökenli bir ailenin çocuğuy­du. On dört yaşında okulu bırakıp önce bir fabrikada, arkasından, bir bankada çalıştı. Uç yıl sonra ailesinin isteklerine karşı gelerek oyunculuk dersleri aldı ve on sekiz yaşında Reinhardt adıyla ilk kez sahneye çıktı. Bir yıl sonra katıldığı Salzburg Kent Tiyatrosu’nda, Freie Bühne’nin kurucusu ve Deutsches Theater’in genel sanat yönetmeni Otto Brahm’ın dikkatini çekti. 1894’de Berlin’de Brahm’ın topluluğuna katıldı ve 1901’de değin çoğunluğu Shakespeare, Alman klasikleri ve çağdaş doğalcı (natüralist) oyunlardan oluşan bir repertuarda 80’den fazla role çıktı.

Bir ara topluluktaki bazı genç oyuncu arkadaşlarıyla birlikte Die Brille (Gözlük) adlı bir kabare topluluğu kurdu. Bu topluluk 1901’de Schall und Rauch (Ses ve Duman) adını alarak düzenli kabare oyunları sahnelemeye başladı. 1902’de Brahm’la sözleş­mesi sona eren Reinhardt, bu tiyatroda müzikli kabare gösterilerinin yanı sıra Strindberg, Wedekind ve Hofmannsthal gibi o yıllarda oyunları az oynanan yazarların yapıtlarını da sahneledi. 1902’de topluluk Kleines Theater (Küçük Tiyatro) adını aldı ve o tiyatro mevsiminde, adı geçen yazarlardan başka O.Wilde, M.Gorki ve M.Maeterlinck’in oyunlarından bazılarını da sahneledi.

Ertesi yıl Schiffbauerdamm semtindeki Neues Theater’in (II. Dünya Savaşı’ndan sonra Brecht’in ünlü Berliner Ensemble topluluğunun yerleş­tiği tiyatro) yönetmenliğini de üstlenen Reinhardt, çalışmalarını iki yerde birden sürdürdü. Başlangıçta yönetmen Richard Vallentin’le birlikte sahnelediği oyunlarda daha çok oyuncu yönetimi üzerinde dururken, Vallentin’den ayrıldıktan sonra sahne düzeni, ışıklama ve müzik ögelerine de dramatik bir işlevsellik kazandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir