Máximo Gómez Kimdir

Máximo Gómez Kimdir,Máximo Gómez Hayatı ve Biyografi

(1836-1905)

Dominik asıllı Kübalı asker. Küba’nın bağımsızlığı için savaşmıştır.

18 Haziran 1836’da Dominik Cumhuriyetindeki Beni kentinde doğdu, 17 Haziran 1905’de Küba’nın başkenti Havana’da öldü. Orta sınıftan bir ailenin oğludur. 1850’lerde Haiti’nin saldırısı üzerine ilahiyat öğrenimini yarıda keserek Dominikli yurtseverlerle birlikte savaşa katıldı. 1865’de Küba’ya geçti.

Küba’nın bağımsızlığı için, İspanyol yönetimine karşı Cespedes ve diğer Kübalı önderlerin başlattığı 1868-1878 arasındaki 10 Yıl Savaşı’na katıldı. Bu savaşlar sırasında önce general, sonra Doğu Eyaletleri komutanı oldu. İspanya’yı iktisadi açıdan güç durum­da bırakacak bir saldırı planı önerdi. Ancak Kübalı toprak sahibi ve tüccarların muhalefeti nedeniyle bu plan uygulanamadı.

Gomez, bu sırada bağımsızlaşmalılar arasında köle­lerin serbest bırakılması ve tam bağımsızlık konularında çıkan anlaşmazlık sonucu Cespedes tarafından görevinden alındı. Ancak 1873’de Meclis’in Cespedes’i yeniden başkan olarak seçmemesi üzerine görevine geri döndü. 1876’da yeniden askeri görevlerinden uzaklaştırılan Gomez, kısa bir süre sonra savaş bakanı oldu.

10 Şubat 1878’de imzalanan Zonjon Antlaşmasıyla İspanya Küba’da bazı idari reformlar yapmaya söz verdi ve 10 Yıl Savaşı sona erdi. Gomez, Küba’dan ayrılarak önce Jamaika’ya, ardından, Hon­duras’a gitti. Honduras ordusunda general olarak görev yaptı.

1884’de ABD’ye geçerek, Antonio Maceo ve Jose Marti ile birlikte yeni bir ayaklanma için para bulmaya ve sürgündeki Kübalılar’ın örgütlenmesine çalıştı. Ancak Jose Marti ile anlaşmazlığa düşmesi ve örgütlenme çalışmalarının başarısızlığı sonucu ABD’ den ayrılarak önce Panama’ya arkasından Dominik Cumhuriyeti’ne gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir