Medine döneminde hz.muhammed toplumsal yaşama yönelik hangi düzenlemeleri yapmıştır

Medine döneminde hz.muhammed toplumsal yaşama yönelik hangi düzenlemeleri yapmıştır, Medine’de Hz. Muhammed’in toplumsal hayata ilişkin düzenlemeleri nelerdir hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Hz. Muhammed’in Medine’ye hicretinin ardından Medine’nin yerlileri yani Ensar ile Mekke’den gelen muhacirler arasında kardeşlik ve toplumsal barışın sağlanması amacıyla Hz. Muhammed önderliğinde pek çok yenilik yapılmıştır. Bu yenilikler sayesinde Medine’de huzur ve barış ortamı sağlanmıştır. Bu yeniliklerden kısaca bahsedecek olursak: Yahudiler kendi dillerini ve dinlerini kullanmada serbest olacak, önceki dönemde yaşanan fidye ve yasaklar devam edecek, Medine’ye bir saldırı olduğu zaman iki taraf da bu saldırıyı önlemek için savaşacak, taraflar Kureyş kavmiyle dostluk kurmayacak, iki taraftan biri barış anlaşması yaparsa diğer taraf da buna uyacak ve saygı gösterecek, müslümanlar ve yahudiler arasında çıkacak her türlü uyuşmazlıkta hakem Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem olacaktır.

images (1)

Hz. Muhammed’in Medine’de Toplumsal Yaşama İlişkin Düzenlemeleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir