Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca

Bu yazımızda, Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca bu konuda bir yazı örneği sunacağız.

1873 yılında, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy’un annesi Şerife Hanım, babası ise Tahir Efendi’dir. Tahir Efendi, dini bütün yaşayan bir insan olduğundan dolayı Mehmet Akif’e çocukluğu boyunca dini alanda eğitim vermiştir. İlk eğitimini babası ile alan Mehmet Akif, sonrasında Emir Buhari Mahalle Mektebi’ne giderek eğitim hayatına devam etmiştir. Buradan sonra Fatih Rüştiyesi, İstanbul İdadisi, ve son olarak ise Halkalı Baytar Mektebi okullarını yüksek başarı ile tamamlamış, diğer arkadaşlarına göre üstün bir öğrencilik performansı göstermiştir.

Öğrencilik yıllarında edebiyata merak salan Mehmet Akif, kendi çapında küçük küçük yazılar yazıyordu. Onun bu yeteneğini gören Muallim Naci adlı hocası, onun bu alanda gerçekten önünün açık olduğunu Mehmet Akif daha gençken söylemiştir. Öğrencilik yıllarını şiir yazarak geçirdikten sonra devlet içerisinde baytarlık görevi yapmış, ancak edebiyat alanında ilerlemeyi arzu ettiğinden dolayı bir süre sonra bu işi bırakmıştır.

İşi bırakmasının ardından kendisini yazmaya vermiştir ve çeşitli dergilerde yazıları yayınlanmıştır. Safahat, Hakkın Sesleri, Süleymaniye Kürsüsünde, Gölgeler gibi değerli eserlerin sahibi olan Mehmet Akif, aynı zamanda İstiklal Marşı’nın da yazarıdır. Onun şiiri, 12 Mart 1921 tarihinde meclis tarafından resmi marş olarak kabul edildi.

1925 tarihinde Mısır’a giderek buraya yerleşen Mehmet Akif buradan 11 yıl sonra, 1936 tarihinde geri dönmüş ve aynı yılın 27 Aralık günü hayata gözlerini yummuştur.

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Kısaca Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir