Melbourne Üniversitesi öne çıkıyor

Avustralya, yapılan “en iyi 100 üniversite” anketine 8 okul ile girmeyi başararak, yaşanılabilir şehirleri kadar yüksek öğretimde de iddialı olduğunu gösterdi.

US News tarafından sonuçları yayınlanan dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına 6 farklı kentinden 8 üniversite ile giren Avustralya için yabancı öğrenciden gelen gelir aynı zamanda ülkenin en önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor.

Avustralya;yı, dünyanın bir çok ülkesinden öğrenci, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi kadar İngilizce öğrenmek için de tercih ediyor.

Doktorasını yapmak için Türkiye’den gelen Hakan Çoru, AA mikrofonlarına, Türkiye’nin de çok kaliteli üniversitelerinin olduğunu ancak araştırma, akademik makale, akademik kitap yazma gibi konuların daha fazla olması nedeni ile Avustralya üniversitelerinin daha önde olduğunu söyledi. Hakan Çoru, “dünyanın en iyileri” listesinin öğrencilerin tercihini önemli oranda etkilediğine de dikkati çekti.

Suudi Arabistan;dan Avustralya;ya gelen Abdullah Turki de tercihinde, Avustralya;daki üniversitelerin başarısı ve çokkültürlülüğün etkili olduğunu kaydetti.

Melbourne Üniversitesi öne çıkıyor
Avustralya’dan ilk 100’e giren okullardan olan Melbourne Üniversitesi, başta Türkler olmak üzere uluslararası öğrencilerin gözde okulları arasında başı çekiyor. Bu okula devam eden Türk öğrencilerden Ebru Öz, Melbourne Üniversitesi’nin ilk yüzde olmasının tercihlerini etkilediğini belirtti. Öz, üniversitenin isminin bilinir olmasının kendileri açısından ileride iş bulma kolaylığı sağlayacağını söyledi.

Melbourne Üniversitesi öğrencilerinden Neslihan Sert, okudukları bölümün başka üniversitelerde de olduğunu hatırlatarak, ilk yüzde olan bir üniversitenin diğerlerinden ileride olacağını belirtti.

Dilan Kılınç ise Avustralya;ya gelen uluslararası öğrencilerin Melbourne Üniversitesi’ni ilk yüze girdiği için tercih ettiklerini ifade ederek, iş bulma ve araştırma yapma imkanlarını da göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir