Menemen Olayı Nedir Kısaca

kubiMenemen Olayı Hakkında Bilgi, Menemen Olayı Nedir Kısaca

Mustafa Fehmi Kubilay 1906 senesinde Girit’te dünyaya gelmiştir. Cumhuriyet döneminin önemli öğretmenlerinden bir tanesidir. Kubilay, Menemen’de askerlik görevini yaparken 1930 yılında şeriat taraftarları tarafından 24 yaşında öldürülmüştür. Onunla beraber iki genç daha hayatını kaybetmiştir.

Derviş Mehmet ve silahlı altı arkadaşı Menemen’de bir camiye gelerek dini sembollü bir bayrak açmış ve cemaati kendi taraflarına çekmeye çalışmışlardır. Derviş Mehmet ve arkadaşları, halkı, halifeliği ve saltanatı kaldırarak yeniden geri getirmek için ikna etmeye uğraşmışlardır. Derviş Mehmet üzerinde dini semboller olan bayrağı tekbir getirerek hükümet konağının bulunduğu meydana asmıştır. Yedek Asteğmen Kubilay grubu dağıtması için görevlendirilmiştir. Kubilay, öncelikle grubu dağıtmak için uyarılarda bulunmuştur. Onun uyarılarının karşılığı ise mavzer kurşunu olmuştur. Kubilay kendisini savunmaya çalışmış ama başarılı olamamıştır. Yere düşen Kubilay’ın üzerine atılan bir Derviş Mehmet yandaşı onun kafasını kesmeye çalışmıştır. Bu olay üzerine araya giren bekçiler de öldürülmüştür.

Olayın ardından bölgeye gelen askeri birlikler grubu dağıtmaya çalışmış fakat yine silahla karşılık almışlardır. Meydana gelen çatışmada Derviş Mehmet ve iki arkadaşı vurulmuş kaçan arkadaşları ise iki gün sonra bulunarak yargılanmış ve cezalandırılmışlardır.

Menemen Olayı Neden Çıkmıştır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir