Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir Maddeler Halinde

Bu yazımızda, sizlere Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir Maddeler Halinde Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

merkez bankası ile ilgili görsel sonucu

Ülkemizle ilgili finansal faaliyetlerin en iyi şekilde yürütülebilmesi adına devletimiz, çeşitli kurumlar oluşturmuş veya bazı kurumlara bu konularda yetki ve sorumluluklar tanımıştır. Merkez bankası da bu bağlamda ülkemizde bulunan finansal, yani para ile ilgili faaliyetlerin yürütüldüğü ve bu konuda düzenlemeler yapan bir kurum olarak hayatlarımızda yer almaktadır.

Dünyadaki pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de merkez bankası, siyasi etkilerden uzak bir şekilde varlığını sürdürmeye çalışmaktadır. Bu alanda yapılabilecek siyasi bir müdahale, ülkedeki para dengelerinin değişmesine ve dolayısı ile para konusunda istikrarsızlaşmaya neden olabilir. Bu sebepten dolayı merkez bankası kendi faaliyetlerini bağımsız bir şekilde belirleyerek ülke içerisindeki finansal akışı düzenler.

Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir

  • Para birimini istikrarlı kılmak
  • Para arzının sürekliliğini sağlamak
  • Bankacılık sektörü ile organize çalışmak
  • Bankacılık sektörünü düzenlemek
  • Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların kredi mercii olmak
  • Bankacılık sektöründe faiz limitlerini belirlemek
  • Ülkedeki döviz ve altın rezervlerini düzenlemek, yönetmek
  • Bankacılık sektöründeki faaliyetleri denetlemek

şeklindedir. Bir kişi veya kuruluştan bağımsız olarak çalışan merkez bankaları, ülkedeki para politikalarının belirlenmesinde son derece etkili ve yetkili bir kurum olmaktadır. Bununla birlikte bu kurumun faizler konusunda veya bankacılık sektörü konusunda verdiği kararlar, ülkenin ekonomik gidişatının belirlenmesinde de önemli pay sahibidir.

Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir Maddeler Halinde Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir