Mersin Faydaları

Mersin Faydaları nelerdir
Mersinin yararları
Mersin nedir, nasıl tüketilir

Mersingiller familyasından; daima yeşil çalı veya 2-5 metre boyunda bir ağaçcık olan bir bitkidir. Yaprakları deri gibi serttir. Çiçekleri beyazdır. Kokusu güzeldir.

100 kadar türü vardır. Yabani mersin Akdeniz çevresinde yetişir. Meyvesine de mersin denir. Küçüktür. Tatlı bahratlı ve kokuludur. Yenir. Yapraklarında ve çiçek dallarında reçine, tanen, sinaol, terpen, mirtol, pinen gibi maddeler vardır. Meyvelerinde ise uçucu yağ, şeker, sitrik asit bulunur.

Faydası : Bronşitte faydalıdır. Mesane iltihaplarını da giderir. Nezlede faydalıdır. Akciğer iltihaplarında kullanılır. Bel soğukluğunda faydalıdır. İshali keser. Mide ağrılarını giderir. Egzamada faydalıdır. Saçları boyamakta kullanılır.

————————————————————————————————————————————————————-

Mersin Faydaları Mersin Faydaları nelerdir Mersinin yararları Mersin nedir, nasıl tüketilir Mersingiller familyasından; daima yeşil çalı veya 2-5 metre boyunda bir ağaçcık mersin bitkisi nedir, mersin hakkında bilgi, mersin nasıl tüketilir, mersin nedir, mersinin faydaları, mersinin sağlık açısından önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir