”Milletimizle Kur’an-ı Kerim’in arasına konan engelleri kaldırdık

4+4+4 sistemine getirilen Kuran’ı Kerim dersi için Bozdağ açıklama yaptı.

Türkiye’de demokratikleşme anlamında önemli değişiklikler yaşandığını, 28 Şubat sürecinde Kur’an-ı Kerim’e engeller konultuğunu vurgulayan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: ”28 Şubat süreci devam derken bu milletin evlatlarının Kur’an-ı Kerim’e her yaşta uzanmasının ve Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesinin önüne engel kondu. 2001 yılında DSP-ANAP-MHP koalisyon iktidarı döneminde çıkarılan bir kanunla, ilköğretimi bitirmeyen çocukların Kur’an kursuna gitmeleri yasaklandı. 12 yaşını doldurmayan bir çocuğun yaz Kur’an kursuna gitmesi mümkün değildi. 16 yaşına girmeyen bir evladımızın da Kur’an kursuna gitmesi ve hafızlık yapması mümkün değildi. Bunu DSP, ANAP ve MHP beraber yaptılar. Peki biz ne yaptık? Çıkardığımız kanun hükmünde kararname ile Müslüman milletimizle Kur’an arasına konan bu yasağı kaldırdık. Şimdi artık bütün yavrularımız Kur’an kursuna istediği yaşta gidebiliyor. 4 4 4 düzenlemesiyle orta öğretime devam eden yavrularımızın velilerine Kur’an-ı Kerim’i ve Peygamberimizin hayatını seçmeli ders olarak öğrenme imkanı getirdik. Kuran ve hafızlık eğitimi yapılabilsin diye imam hatip lisesinin orta kısmına kaydını yapan yavrumuza bir yıl süreyle izin veren düzenlemeler yaptık. Önünü açtık, adım attık. Hem demokratikleşme yönünde önemli bir adımdır hem de 28 Şubat sürecinde bu milletin maneviyatına karşı yapılan haksız ve hukuksuz müdahalelerin sona erdirilmesi adına önemli bir adım olmuştur.” -Başörtüsü sorunu- Üniversitelerde yıllardır kız çocuklarının kapı önünde ağlatıldığını, başka ülkelerde eğitim görmek zorunda kaldıklarını belirten Bozdağ, ”İktidar olmak için erkek, ürkek edebiyatını Yozgat ve Türkiye’nin her yerinde yapanlar, Ankara’ya gidince Ankara’da Nesrin Ünal Hanımefendinin başını zorla açıp, onu da orada ağlattılar. Onlar da çözmediler. Yasak katmerlendi, devam etti. Peki şimdi Türkiye’nin üniversitelerinde herhangi bir sorun var mı? Kaldı mı? Kalmadı” dedi.

Bu yasakçı anlayışın, AK Parti’nin ortaya koyduğu demokratikleşme adımlarını gerçekleştirmesi sonucu oluşan iklim sayesinde ortadan kalktığına işaret eden Bozdağ, ”Bugün isteyen istediği kıyafetle okullarımızda okuma imkanına sahip. Orta öğretimde de tek tip anlayışa son veren yaklaşımı ortadan kaldırdık. İmam hatip lisesi ile seçmeli Kur’an dersine devam eden yavrularımız, isterlerse onların örtünebilmelerine imkan veren bir düzenlemeyi hayata geçirdik. Üniversite sınavlarına girerken katsayı engeli vardı. Şimdi kaldı mı? Kalmadı. Bütün bunların hepsi tarihin tozlu rafları arasına yerini aldı” dedi.

Kesintisiz 8 yıllık eğitimin, Türkiye’de Anadolu insanının önünü kesen düzenleme olduğunu vurgulayan Bozdağ, bunu kesintili hale getirip, herkesin eşit şartlarda olmasını sağladıklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir