Milton Glaser Kimdir

Milton Glaser Kimdir,Milton Glaser Hayatı ve Biyografi

(1929)

ABD’li grafik sanatçısı. Sulu boyaları ve gravürleriyle ün kazanmıştır.

26 Haziran 1929’da New York’ta doğdu. Aynı kentteki Union Art School’da öğrenim gördü. Ardından İtalya’da Bologna’da gravür üstüne çalıştı. Daha sonra Push Pin adını verdiği bir çalışma grubu kurdu. Bu grupla birlikte Paris, Londra, Amsterdam, Bel- grad, Rio de Janeiro ve Tokyo başta olmak üzere çeşitli kentlerdeki sergilere katıldı. New York Mo­dern Sanatlar Müzesinde, Brüksel Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’nde ve Paris’te Pompıdou: Kültür Merkezi’nde kişisel sergiler açtı. 1972’de Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü’nün altın madalyasını, 1973’de de 12.Sâo Paulo Bienali’nde (iki yıllık sergi) büyük ödülü kazandı. Aynı yıl ABD’de Aspen Dizayn Konferansının başkanlığını yaptı. Şimdi Visual Arts School adlı görsel sanatlar okulunda öğretim üyesidir.

Glaser birçok kitap yazıp resimlemiş, reklam ve endüstri tasarımı alanlarında çalışmış, çeşitli dergi, kitap ve plak kapakları, birçok firma için amblemler tasarlamıştır. İç mimarlık alanında da çeşitli uygula­maları vardır. Oyuncak tasarımı üzerine çalışmış, çeşitli çizgi filmler yapmış, bazı TV istasyonlarının tanıtma kuşaklarını hazırlamıştır. Ayrıca harf tasarımı konusunda da çalışmaları vardır.

Eserleri (başlıca): Kitap ve Kitap Resimleri: If

Apples had Teeth, 1960, (“Elmaların Dişi Olsaydı”); Cats and Batsand Things with Wings 1965, (“Kediler ve Yarasalar ve Kanatlı Şeyler”); Fish in the Sky, 1971, (“Gökyüzündeki Balık”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir