Miraç Kandilinde Ne Olmuştur

Bu yazımızda, sizlere Miraç Kandilinde Ne Olmuştur Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Dünya üzerinde çeşitli coğrafyalarda yaşayan her milletin kendine has bazı özel günleri bulunmaktadır. Dinimiz İslamiyetin bizler için kutsal kıldığı önemli gecelerden bir tanesi de Miraç kandilidir. Dinimizde, Miraç gecesi, Regaip gecesi, Kadir gecesi, Beraat gecesi gibi önemli günler bulunmakta ve her birinin ayrı bir anlamı ve önemi bulunmaktadır. Mübarek gecelerimiz, üç aylar adını verdiğimiz Recep, Şaban ve Ramazan aylarında olurlar.

Miraç kandiline dair Kur’an-ı Kerim’de bazı ayetler bulunmaktadır. Bu ayetler aracılığı ile bizlere tebliğ edilen bilgilere göre Miraç, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Beyt-ül Makdis’e yaptığı mucizevi yolculuğun gerçekleştiği gece olarak hayatlarımızda yer bulmaktadır. Bu değerli gün, Recep ayının 27. gecesi gerçekleşmiştir.

Miraç Kandilinde Ne Olmuştur?

– Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, Beyt-ül Makdis’e yolculuğa çıkmıştır.
– Bu gecede Müslümanlara namaz farz olmuştur.
– Bakara Suresi’nin son iki ayeti indirilmiştir.
– Hz. Muhammed, bu gecede geleceğe dair olaylara tanıklık etmiştir.

 

Hz. Muhammed’in yaptığı bu mucizevi yolculuk, onun döneminde yaşamakta olan insanlar tarafından delilik olarak değerlendirilmiş olsa da o, kendisine sorulan her türlü soruya aklın sınırları içerisinde bir cevap vermesini bilmiştir. Hz. Ebubekir de, onun bu yolculuğuna kalpten inanmış ve ona destek olmuştur.

Bu sebeplerden dolayı Peygamber Efendimiz bu değerli gecenin kandil olarak anılmasını istemiş ve Müslümanlardan bu gecede dualar etmelerini, ibadetler gerçekleştirmelerini istemiştir. Bu sebepten dolayı Müslümanlar, Allah’ın rızasını kazanmak adına bu değerli günü ibadetler ederek geçirmektedirler.

Miraç Kandilinde Ne Olmuştur Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir