Mitokondri Nedir

Mitokondrinin Görevleri Nelerdir, Mitokondri Nedir

Mitokondri canlıların enerji ihtiyaçlarının karşılandığı merkeze verilen isimdir. Bu merkezde besinlerde bulunan enerji hücre içinde parçalanarak daha fazla bir enerji açığa çıkarılır. Bu esnada birtakım seri reaksiyonlar meydana gelir ve bu reaksiyonlar sonucunda açığa çıkan ” Adenozin tri fostat” hücrenin yenilenmesinde kullanılan ATP yani enerji kaynağı olarak karşımıza çıkar. Mitokondriler elipsoid bir yapıda görünmektedir.

Çift katlı fosfolipid zarla çevrili olan mitokondriler iç ve dış zardan meydana gelmektedir. Bu zarların içerisinde proteinler yer almaktadır. Dış zarda %50 oranında fosfolipid bulunmaktadır ve burada çeşitli enzimler yer alır, iç zarda ise en fazla protein bulunmaktadır.

Hücrenin içinde meydana gelen olaylar için gerekli olan enerjinin %98’i mitokondrilerden temin edilmektedir. Oksidasyon, fosforilasyon, solunum gibi katabolik reaksiyonları yönetmek için ihtiyaç duyulan enzimler mitokondride bulunmaktadır.

Besinler mitokondride parçalanarak enerji açığa çıkarılır. Metabolik olaylarda aktif olarak bulunan hücrelerdeki mitokondri sayısı diğerlerinden fazladır. Mitokondrinin temel görevi ise oksijenli solunum reaksiyonunda ATP sentezlemektir.

Mitokondri Hakkında Bilgi İle İlgili Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

One thought on “Mitokondri Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir