monte kristo kontu kitabının özeti

monte kristo kontu özeti
monte kristo kontu özeti kısa
monte kristo kontu kitabının özeti

monte kristo kontu kitabının özeti aşağıda verilmiştir ;

Akdenizde bir ticaret gemisinde 2. kaptan olarak çalışan Edmond Dantès, son seferinin geri dönüşündedir. Kaptan olarak başlamadığı bu seferinde, bir hastalık kaptanlarını teslim almış ve Dantès’ye bir fırsat çıkarmıştır.

Kaptanları hastalığı sırasında eğer kendisine bir şey olursa, Dantès’den Elbe Adasına uğramasını ve kendisi için bir takım işler yapmasını ister. Kaptanın ölüm döşeğindeki son isteğini karşılamakta tereddüt etmeyen Dantès, o zamanlar Elbe adasında sürgünde olan Napoleon taraftarlığı ile bilinen bu adaya gider ve kaptanın isteklerini yapar.

Tecrübeden yoksun olmasına rağmen gemisini Marsilya limanına demirlemeyi başaran Dantès, kendisini büyük bir özlemle bekleyen babasına ve nişanlısına koşmak için sabırsızlanmaktadır. Gemisinin akibetini öğrenen ve bu durumda bile başarılı olan 2. kaptana çok iyi bir iş teklif eden gemi sahibi Morrel, bu şekilde yıllardır maddi sorunlar yaşayan ve evlilik planları yapan çifte müjdeyi verir. Dantès muhtemelen bir sonraki seferde geminin kaptanı olacaktır.

Dantès yıllardır, Katalan bir ailenin kızı olan Mercedes’i sevmektedir. Mercedes de onun bu ilgisine karşılık vermektedir ancak kardeş bildiği kuzeni Fernand onları kıskanmaktadır.

Dantès’nin gemisinde çalışan bir muhasebeci olan Danglars, yolda aralarında çıkan bir tartışma yüzünden Dantès’den nefret etmektedir. Elbe adasına çıkışlarının sebebini çok iyi bildiği halde, bunun arkasında başka şeyler varmış gibi patronu Morrel’e anlatır ve ona Dantès’nin adadan Paris’e teslim etmek için aldığı bir mektuptan söz eder.

Dantès yıllardır beklediği düğününün olduğu bir akşam, anlamını tam olarak çözemediği bir iftiranın pençesinde, kendisini savcının karşısında, krala karşı Napoleoncularla işbirliği yapmakla suçlanıyorken bulur. Savcı, Elbe adasında sürgünde olan imparatorun destekçilerinden Paris’e yolladıkları bir mektuptan söz etmektedir.

Tek suçunun “kaptanının son isteğini yerine getirmek için Elbe’ye gitmek” olduğunu söyleyen Dantes, savcıya tüm bildiklerini anlatır. Elbe’de bizzat Napoleon’la görüşmüş ve imparatorun adamlarından, Paris’teki arkadaşlarına teslim edilmek üzere, bir mektup almıştır. Mektubu aynen savcıya teslim eder.

Savcı, eski bir Napoleon destekçisinin oğlu olan Villefort’tur. Babasının bu durumu artık Kral’a hizmeti tercih eden savcının üzerinde utanç duyduğu izler bırakmakta, ancak bu tip bir görevde başarı için şart olan hırsını arttırmaktadır. Nitekim, Dantès’nin verdiği mektup, yakında Kral’a karşı ayaklanma başlatacak olan Napoleoncuların planlarını içermektedir. Bunu gidip bizzat Kral’a söyleyerek Kralın güvenini kazanmak ve bu sayede mesleğinde ilerlemek istemektedir.

Kendi babasının adının geçtiği bu mektubu teslim edemeyecek olması dolayısıyla, Dantès’den onu sorgulayacak olanlara asla mektuptan söz etmemesini ve yakında kendisini bu beladan kurtaracağına söz vererek onu İf Şatosu denilen bir adaya hapseder.

Önceleri savcının kendisine vereceği sözü tutarak, İf’teki günlerinin kısa olduğunu düşünen Dantès, adada tam 14 yıl boyunca kalacaktır. Bu sürede, Napoleon üç aylık kısa bir dönemin ardından Kral’a karşı kaybedecek ve bütün iddialarından vaz geçerek ölecektir.

İmparatorun kısa iktidarında da Dantès hapishaneden kurtulamaz. Babası imparatorun destekçisi olan Villefort, bu dönemde de gücünden bir şey kaybetmez. Dantès’ye tüm bu olanlardan sonra bile destek vermeyi sürdüren patronu Morell ve Mercedes’te tüm çabalarına rağmen, onu hapsolduğu adadan kurtaramaz.

41 thoughts on “monte kristo kontu kitabının özeti

 • 13/03/2016 tarihinde, saat 20:54
  Permalink

  Booooooooopk gibi olmuş u……… Co
  cukları

  Yanıtla
 • 02/11/2015 tarihinde, saat 16:34
  Permalink

  iğrenç yapmışlar alakasız

  Yanıtla
 • 24/03/2015 tarihinde, saat 16:38
  Permalink

  bence iyi idare eder ama tam deyil özet kardeşim burdan bakıp yazdı görüşürüzzzzzzzz

  Yanıtla
 • 14/09/2014 tarihinde, saat 23:36
  Permalink

  Ya allah askina kitabi katletmisler sonunu en guzel kismini yani dantes in intikamini aldigini yazmamislar.Dantes mercedesle degil ali pasanin kizi haydee ile yelkenliyle asik oldugu denize mutluluga dogru bi baslangic yapiyor.Birde dantes,denizci simbad ve monte kristonun akli,asaleti kendisi hapisteyken morrel in yaptigi iyiligi unutmayip morrel in hayatini kurtarmasi(merhameti)ve insan ustundeki o muhtesem etkisine haaayyyyraaannn kaldim kesinlikle cokk guzel bi kitap ozetle olmaz…Okumak lazimmmm siddetle tavsiye ederim:)

  Yanıtla
  • 19/01/2016 tarihinde, saat 17:39
   Permalink

   ayça benim okuduğum kitapda fernand la mersedesin evlendiğini yazmıyo dantes in intak aldiği yazmiyo fernand ve mersedesinde oğlu oldüğü yazmiyo

   Yanıtla
  • 29/01/2016 tarihinde, saat 17:49
   Permalink

   okuyacağımkitabı aldım

   Yanıtla
 • 15/05/2014 tarihinde, saat 17:22
  Permalink

  bence hem iyi hemde kötü olmuş iyi olması yarısından cogu dogru anlatılmış kötü tarafı sonu yanlış olmuş Dantes öç alıyor oglummmmmm

  Yanıtla
 • 11/03/2014 tarihinde, saat 10:23
  Permalink

  bu özet yarım bırakılmış ve birçok önemli yerler atlanılmış alber morrel ailesi danglars ailesi betroçyo savcı vilfor gibi birçok karakterden yarım bırakıldığı için bahsedilmemiş. ha buarada deli farya nın zekasına bayılldımmmmmmm

  Yanıtla
 • 21/01/2014 tarihinde, saat 11:27
  Permalink

  bu yanlış olmuş kısaca faria ile odoasına bir tünel kazıyor ve günler geçtikçe faria nın hastalığı devam ediyor ve bir veda konuşmasından sonra ne yazık ki ölüyor.Dantes korkusuna ne yapcanı bilemiyor ve odasına gidiyoraklına hepMERCEDES geliyorfırsat yakalayıp ölü arkadaşını kendi yatana koyuyor ve if şatosunun müdür ü farianın hakkında kötü konuşmalarını tünelin altından dinliyor hapis ten biri kaçınca müdürün başı derde girceni bildiği için ondan öcünü böyle alıyor sonunda cesed i almaya geliyorlarayak kısmına taş bağlayıp deniz e atıyorlar dantes te korkusuna çığlık atıyor fariayla yaptığı bıçakla çuvalı kesiyor ve bir adaya yüzüyor akşam fırtanalı hava yağışlı olduğu için bir kayık parçalanıyor ve bir deniz cinin cap ini alıyor kıyabir gemi görünüp onu alıyorlar ve akşam gördüğü olayı kendi başıdın geçmiş gibi anlatıyorilkten inanmıyor ama birkç gemicilik işi yaptıktansonra(gidecekleri yolu kısaltıp)ve aniden if şatosundan firar edilmiş diye kaptan a ulaşıyorkaptan dantes den şüpeleniyor ama ‘kaçarsa kaçsın zaten işimede yarıyor belki anlattıklarıda doğru olur’ diyor dantes faria nın verdiği mektupa bakıyor 13 beklediği aklına geliyor ve içinden bir az daha bekleyebilirim diyor ve bu arada üstünü başını düzeltiyor bende bu kadar okudum ne de olsa taşlıbayır çocuğuyuz

  Yanıtla
 • 04/12/2013 tarihinde, saat 20:12
  Permalink

  bu özet kesinlikle yarım o kadar okudum izledim ve sonu böle deil düzeltseniz daha ii olur ama yorumları okumadığın için skntı yok :asad:SAJDGHASJG::

  Yanıtla
 • 18/11/2013 tarihinde, saat 20:49
  Permalink

  bu özet yarım kalmış . Ama yinede iyi :D

  Yanıtla
 • 30/10/2013 tarihinde, saat 22:23
  Permalink

  Yaa bencede bu ozet yarimmm

  Yanıtla
  • 19/04/2014 tarihinde, saat 12:02
   Permalink

   Benim işime de cok yaradı

   Yanıtla
 • 29/10/2013 tarihinde, saat 18:08
  Permalink

  aslında dantes intikamını alır

  Yanıtla
 • 16/07/2013 tarihinde, saat 19:14
  Permalink

  bu özet yarım bırakılmış ve yanlış.daha dün okudum

  Yanıtla
 • 08/07/2013 tarihinde, saat 12:15
  Permalink

  YA BU ÖZET YARIM BIRAKILMIŞ

  Yanıtla
 • 11/06/2013 tarihinde, saat 01:23
  Permalink

  Cok sacma…dantes intikamini alip mercedes le evleniyor..kitabi bende okumustum

  Yanıtla
  • 29/04/2015 tarihinde, saat 20:50
   Permalink

   Mercedes’le değil Haydee ile evleniyor

   Yanıtla
 • 30/05/2013 tarihinde, saat 21:54
  Permalink

  …….. kitabı geçen yıl okuduğum için karıştırmışım aslında hapis komşusu ölüyodu adamı çuvala geçiriyolar dantes adamın iyiliğini anlayıp çuvaldan çıkarır adamı ve erine girer denize bırakılan ve ordan b süre uzaklaşan çuvaldan çıkar

  Yanıtla
 • 30/05/2013 tarihinde, saat 21:47
  Permalink

  Bu Yanlış Benim Okuduğum Kitapta kurtuluyo yanındaki bir adam sayesinde tünel kazıp denize atlıyo sonra adaya gidip hazineyi buluyo zengin oluyo intikamınıda alıyo mercedese geçde olsa dantes olduğunu itiraf ediyo

  Yanıtla
 • 31/03/2013 tarihinde, saat 21:46
  Permalink

  millet konu sıralaması kesinlikle yanlış kitabı okumuş biri olarak (kendimde dahil) düzgün özet veren bi sayfs bulamadım yardımcı olursanız sevinirimmmmmm acilllllllllllllllll

  Yanıtla
 • 13/02/2013 tarihinde, saat 21:18
  Permalink

  peki nasıl öcünü alıyor ?

  Yanıtla
 • 29/01/2013 tarihinde, saat 09:18
  Permalink

  gürkan o adamın adı FARİA :)

  Yanıtla
 • 15/01/2013 tarihinde, saat 12:45
  Permalink

  bu anlatılan 150 sayfanın ozetı ya geri kalan 450 sayfa :) dantes adadan kurtulur onu hapsedenlerden intikamını alır sonu boyle olacak

  Yanıtla
 • 14/01/2013 tarihinde, saat 19:51
  Permalink

  dantes in hapisanede kaldığı bir adam olcaktı onun ismini bilen varmı?

  Yanıtla
 • 06/01/2013 tarihinde, saat 17:46
  Permalink

  Bence güzeldur ama sonunda dantesin gurtulup kont monte cristoyu oluşturması lazumdur haçan

  Yanıtla
 • 27/12/2012 tarihinde, saat 06:56
  Permalink

  ama bu çok eksik daha devamı olması lazım

  Yanıtla
 • 16/12/2012 tarihinde, saat 23:41
  Permalink

  özet eksik dantes o adadan kaçar sonra intikam alır fln vesaiere yanlış bu beyler. KKitabın aslı 1000 sayfadır ve normal kitap sayfasından daha büyüktür sayfaları.

  Yanıtla
 • 14/12/2012 tarihinde, saat 16:06
  Permalink

  ya bişesoracam bu kitabın konusu nedir

  Yanıtla
  • 14/12/2012 tarihinde, saat 16:07
   Permalink

   bence bu kitabın konusu herşeyle başa çıkmak istersen başa çıkabilirsisn oolcakk…

   Yanıtla
 • 29/11/2012 tarihinde, saat 21:58
  Permalink

  Çok güzel bir sunum olmuş,teşekkür ederim.İşime çok yaradı.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir