Mustafa Kemal’in Askerliği Süresince Katıldığı Savaşlar Sırasıyla Nelerdir

Bu yazımızda, sizlere Mustafa Kemal’in Askerliği Süresince Katıldığı Savaşlar Sırasıyla Nelerdir Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

mustafa kemal asker ile ilgili görsel sonucu

Atatürk, küçüklüğünden itibaren askerlik mesleğine ilgi duymuş ve kendisini bu alanda geliştirerek ülkesi için, dünya için çok önemli bir lider olmayı başarmıştır. Mesleğine başladığı günden itibaren vatanın dört bir köşesinde, çeşitli şekillerde ülkesine hizmette bulunmuştur.

Askerlik hayatında ilk olarak Trablusgarp Savaşı’nda İtalyanlara karşı mücadele etmiştir. Buradaki savaş, bir meydan muharebesinden çok bir gerilla savaşı şeklinde olmuş, başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Atatürk, sonrasında Türk halkının en kritik savaşı olan Çanakkale Savaşı’nda yer almıştır. Burada albaylık rütbesi kazanmıştır.

Sonrasında Kafkasya Cephesine katılan Atatürk, Muş ve Bitlis’i düşman işgalinden kurtarmıştır.

Sina ve Filistin cephelerinde de görev yapan Atatürk, buradaki yerel halkın Osmanlı’ya karşı ayaklanmaları sebebiyle başarısız olmuştur.

Daha sonrasında milli bir farkındalık uyandıran Atatürk, Kurtuluş Savaşında başkomutan olarak ülkesini savunmuştur.

Son olarak ise Yunan işgaline karşı koymak amacıyla Sakarya Meydan Muharebesi’nde görev almış, sonrasında ise ülkesinin Cumhurbaşkanı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir