Müzik Dinleyerek Ders Çalışılır mı ?

Müzik Dinlerken Ders Çalışabilir miyim ?

Günümüzde bazı öğrenci kitlesi ders çalışırken müzik dinlemeye ihtiyaç duymaktadır. Bazıları için müziksiz ders çalışmak imkansız gibi gelmektedir. Peki bu davranış ne kadar doğrudur? Gerçektenden müzik dinleyerek ders çalışılır mı? Uzman psikologlar tarafından bu konuya açıklık getirilmiştir.

ogretmenogrenci

Uzman psikologlar tarafından yapılan açıklamalara göre öğrencilerin geneli ders çalışmak için sakin ortamları tercih eder. Böylelikle dersten daha çok verim alır. Ancak müzik dinleyerek de ders çalışmaktan daha çok verim alabilen öğrencilerde vardır. Yani müzik dinleyerek ders çalışmak kimileri için doğru bir tercih olabilir. Kimi öğrenciler müzik dinlerken konuya daha çabuk adapte olabilme yeteneğine sahiptir. Müzik onları derslere daha çok yoğunlaştırarak dış ortamla olan ilişkisini belirli bir süre etkisiz hale getirebilir. Bu yüzden de müzik dinleyerek çalışmak onların daha çok verim almasına sebep olabilir. Ancak bu durum herkes için geçerli değildir. Çünkü müzik dinleyerek ders çalışan bazı kişiler, sırf sıkılmamak için müzik dinlemeyi tercih edebilirler. Bu durumlarda ise öğrencilerin konulara adapte olması ve çıkan müzik sesinin öğrencinin isteğini köreltebilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra uzun süre kulalıkla veya sesli olarak müzik dinlenmesi kişiye ruhsal ve vücutsal olarak da hasar verebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı müzik dinleyerek ders çalışmak birçok uzman tarafından tavsiye edilmez. Ancak ders çalışırken müzik dinlemeyi bir ihtiyaç haline getirmiş kişiler için bu bir problem teşkil etmeyeceğinden, merak edilen ‘’Müzik dinleyerek ders çalışılır mı?’’ sorusunun cevabı ‘‘Evet’’tir.

eokulegitim.com

7 thoughts on “Müzik Dinleyerek Ders Çalışılır mı ?

 • 14/01/2018 tarihinde, saat 16:00
  Permalink

  Bence öğrenme stili işitsel olanlar müzikle ders yapabilir ama görsel bir öğrenme biçimine sahipse beyin sadece müziğe odaklanır ve dersi anlayamaz bn öğrenme biçimim işitsel bn ders yaparkn müzik dinleyebiliyorum.

  Yanıtla
 • 01/01/2017 tarihinde, saat 15:01
  Permalink

  Ders çalışırken müzik dinlemiyorum ben.
  Ben yalnızca Coğrafya ve matematik cözerken dinliyorum ve müziğin ritmine uyunca çok hızlı çözüyorum ve kolay kolay sıkılmıyorum soru çözmekten benim tek sıkıntım. Deneme dışında paragraf çözememem. Birtek deneme cözerken paragraf çözebiliyorum onun dışında paragraf kitabım var ama cözerken çok çabuk sıkılıyorum ?

  Yanıtla
 • 09/09/2014 tarihinde, saat 01:31
  Permalink

  Muzik dinlerken ders calismak cok iyi bisey olabiliyor bazilari bunu gercekten derse adepte ola bilmek icin yapiyor ve ben bunu yapanlari alkisliyorum. Bazilari ise bunu zevk icin yapiyor onlari kiniyorum.

  Yanıtla
  • 27/10/2015 tarihinde, saat 17:44
   Permalink

   Doğrudur şahsen ben müzik dinlerken daha kolay yapıyom
   ama yinede konuyu kavrayamıyorum (dersin asıl anlamı kalmıyor).

   Yanıtla
 • 05/07/2013 tarihinde, saat 18:00
  Permalink

  Bu durum öncelikle kişiden kişiye değişir ama bazen doğru müzik seçildiği zaman derse konsantre olmak daha kolay oluyor hatta yapılan bir dizi araştırmaya göre klasik müziğin konsantrasyonu %40 oranında arttırdığı söyleniyor.Şahsen benim geçmişte derse konsatre olmakla ilgili ciddi sorunlarım vardı ve bir zaman klasik müzikle ders çalışmayı denedim ve bir kaç gün sonra değişimi farkettim ama şunuda söylemeliyim istekli olmalısınız ve anında sonuç almıyacağanızı bilmelisiniz… Herkeze hayatta başarılar

  Yanıtla
  • 27/02/2014 tarihinde, saat 17:35
   Permalink

   Merhaba ben sosyal bilimlerden mezunum yani sözelciyim ders çalışırken müzik dinliyorum beni ders çalışmaya itiyo daha çok çalışıyorum bazı internet sitelerinden okuduğum ders çalışılırken müzik dinlenmez yazıları kafamı karıştırdı benim verimimi artıran müzik nasıl sakıncalı olabiliyor anlamış değilim ders çalışırken müzik dinlemeye devam etmeli miyim yoksa ders çalışırken müzik dinlemeyi bırakmalı mıyım? beni aydınlatırsanız çok sevinirim

   Yanıtla
   • 27/10/2015 tarihinde, saat 17:47
    Permalink

    Ben de fark yok sonunda anlamıyorum ama sende
    verimi arttırıyorsa (daha iyi anlıyorsan) dinle.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir