nasıl mimar olurum,mimar olmak için ne gibi yetenekler lazım

ben mimar olmak istiyorum ve şu anda lise1 öğrencisiyim nasıl çalışmam gerekir mimar olmak için napmak gerekiyor nolur yardım eder misiniz

Mimarlık Bölümü Tanıtımı:

Her çeşit binanın isteğe ve imkanlara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Bayındırlık ve İskan, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde çalışılabileceği gibi, mimarlık bürosu açarak serbest çalışmak da mümkündür.

Programın Amacı: Mimarlık bölümü, her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Mimarlık bölümlerinde genel matematik, bina fiziği, mimari çizime giriş gibi temel mimarlık dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise temeli daha çok tasarıma, yani plan çizimine dayalı, daha kapsamlı ve ileri düzeydeki mimari bilgileri içeren dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu alanda eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini, matematik, fizik, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar, hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili, hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin üstün bir genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme), düzgün şekil çizebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş-ticaret konusunda bilgili, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mimarlık bölümünden mezun olanlara “Mimar” ünvanı verilir. Mimar önce, istek ve ihtiyaç sahibinin, yaptıracağı binada bulunmasını istediği özellikleri saptar. Yürürlükteki imar yasasını ve ihtiyaç sahibinin parasal olanaklarını, binanın yapılacağı yerdeki doğal koşulları dikkate alarak binanın planını çizer. Binanın tamamlandıktan sonra alacağı biçimi gösteren ölçekli maketler hazırlar. Mimar, zamanının büyük kısmını proje çizmek, etüt ve proje kontrolü yapmakla geçirir. Belli aşamalarda projenin uygulanmasını denetlemek amacı ile inşaat yerine gider.

Çalışma Alanları: Kamu kesiminde çalışan mimarlar genellikle Bayındırlık ve İskân, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde görev alırlar. Mimarlık serbest çalışmaya elverişli bir meslektir ve bugün özellikle büyük kentlerimizde mimarların birkaçı bir araya gelerek mimarlık bürosu açmayı tercih etmektedirler. Ülkemizde mimara gereksinme duyulmaktadır. Ancak, son yıllarda mimar yetiştiren okulların çoğalması ile mimar sayısında aşırı bir artma olmuştur. Bununla birlikte yetenekli ve iyi yetişmiş bir mimarın her zaman bol kazançlı iş bulması olanaklıdır.

Nasıl mimar olunur, mimar olmak için ne yapmak gerekir hangi okulları bitirmeliyim

Nasıl Mimar Olunur Video 

118 thoughts on “nasıl mimar olurum,mimar olmak için ne gibi yetenekler lazım

 • 15/06/2019 tarihinde, saat 18:55
  Permalink

  Benim resmim iyi değil Ama diğer derslerin iyi ben mimar olabilir miyim?
  Mimar olamazsan ne olabilirim

  Yanıtla
 • 11/10/2018 tarihinde, saat 21:10
  Permalink

  Arkadaşlar lise matematik ortalaman kaç olması gerekiyor mimar olmak için

  Yanıtla
 • 07/07/2018 tarihinde, saat 14:35
  Permalink

  Arkadaşlar benim mat 3 fen 4 9. Sinifa gectim
  Dış mimar olmak istiyorum resmim iyi dış mimar olabilirmiyim

  Yanıtla
  • 02/12/2018 tarihinde, saat 22:46
   Permalink

   Dış mimarlık diye bir şey yoktur onun adı mimarlık.

   Yanıtla
 • 06/06/2018 tarihinde, saat 12:47
  Permalink

  Benim resmim iyi hatta ortaokulda yarışmalara da katıldım resim konusunda sıkıntım yok ama meslek lisesinde okuyorum mimar olmak için ne yapacağımı bilmiyorum. Meslek lisesinin eğitimi ortada öğretmenleri konu üzerinde çok durmaz sadece mesleğe önem verirler. En azından benim gittiğim okul öyle. 2018 Eylül’de 10. sınıfa geçeceğim. Erkenken bilgi almak istiyorum. Derslerim düşük değil ama gerçekten okulumun hali ortada teogdan yüksek aldığım halde açıkta kaldığım için yazmak zorunda kaldım. Meslek lisesinde üniversite kazanılmaz diyorlar ama ben mimar olmak istiyorum. Resimim gerçekten iyi karakalem yapabiliyorum cetvelsiz bile düz çizgi çizebiliyorum ama sırf kötü bi okulda okuduğum için elimdeki imkanları kullanamayacağım. Cidden çok üzücü. Sizce ilerde mimarlık bölümü kazanmak için ne yapmalıyım?

  Yanıtla
  • 17/06/2018 tarihinde, saat 19:18
   Permalink

   Merhaba Begüm.Yazıya geçirdiğin düşüncelerini okudum ve sana benim fikirlerimi söylemek isterim.Bende meslek lisesinde okuyorum ve 12. sınıfım. Meslek lisesinde okuduğum için etrafımda ki insanların benim hiçbir şey başaracağımı düşünmüyorlar.Sen hiçbir zaman etrafında ki insanların düşüncelerini önemseme. Hatta onların inadına daha fazla ders çalış hedefine odaklan. Ve şuan anladığım kadarıyla 10. sınıfa geçtin ve senin puanın yüksekmiş. Ben senin yerinde olsaydım ilk yapacağım iş nakil yaptırmak. Daha iyi bir liseye giderdim. Gittiğim lisede daha azimli çalışır kendimi mutlu ederdim.Ama böyle bir imkanın yoksa okuduğun lise de dönem derslerini iyi çalışıp bolca tekrar et. Ama tekrarlarını kısa kısa sık sık yap.En önemlisi arkadaş ortamı.Çünkü arkadaşların belki dersleri önemsemeye bilirler ve sen onlarla beraber takılırken sende istemeyebilirsin. Çünkü bana öyle olmuştu.Unutma hedefin için ne kadar çalışırsan ona o kadar ulaşırsın.Hayırlı günler :D

   Yanıtla
 • 02/04/2018 tarihinde, saat 19:43
  Permalink

  lanet mimarlığı bırakın çöpçü olun çok iyi meslek parasıda iyi yemeği devlet karşılıyor yemede yanında yat ssk’an var sigortan var daha ne istiyim ohhhhhhhh en iyi meslek çöpçülük

  Yanıtla
  • 02/04/2018 tarihinde, saat 19:45
   Permalink

   LANET OSAS DOĞRU SÖYLÜYOR

   Yanıtla
 • 04/03/2018 tarihinde, saat 21:26
  Permalink

  Ben 9.sınıftayım ve mimar olmak istiyorum ama çizimim kötü mimar olabilirmiyim

  Yanıtla
  • 26/03/2018 tarihinde, saat 21:01
   Permalink

   belki resmini düzeltirsen olabilirsin

   Yanıtla
 • 04/03/2018 tarihinde, saat 21:24
  Permalink

  Ben mimar olmak istiyorum ve 9.sınıftayım çizimim kötü mimar olabilirmiyim

  Yanıtla
 • 19/02/2018 tarihinde, saat 11:52
  Permalink

  ben korkuyorum mimarlık iştiyorum çizimim iyi ama yapamamaktan korkuyorummmmmmmmmmmmmmmm

  Yanıtla
  • 11/03/2019 tarihinde, saat 16:14
   Permalink

   ben 7. sinif ögrencisiyim ve bende sizinle ayni sikintiyi yasiyorum ve becerememe korkumu yenemiyorum

   Yanıtla
 • 01/01/2018 tarihinde, saat 13:53
  Permalink

  Sayısalım biraz iyi ama resmim kötü ve mimar olmak istiyorum ne yapmalıyım? Bide eşit ağırlık mı okumam gerek yoksa sayısal mı?

  Yanıtla
  • 07/02/2018 tarihinde, saat 20:18
   Permalink

   Sayısal bölümünü seçmen gereli bende mimarlık yolunda ilerliyorum elimden geldiği kadar güzel resim çiziyorum eğer istersen sana da birkaç püf nokta verebilirim

   Yanıtla
   • 07/07/2018 tarihinde, saat 14:33
    Permalink

    Kardes benim sayisal 3 ama resim gayet guzel dis mimar olabilirmiyim

    Yanıtla
   • 28/01/2019 tarihinde, saat 21:12
    Permalink

    Bende güzel resim çizerim ama bakarak aklımdan pek değil sen daha yakınsın sayısal falan ben 9 um biraz biraz da zorlugu olan bi meslek her meslek öyle tabi ama ikilemdeyim yardim edebilir misin? Sayısal zorlukları çalışmalar falan zamanını aldım şimdiden teşekkürler

    Yanıtla
 • 15/12/2017 tarihinde, saat 22:31
  Permalink

  Ben lise 2öğrencisiyim sayısalmdan sadece fizik kötü be çizimim hayal gücümde iyi autocad kursunuda gidiyorum ama fiziğim çok kötü malesef ne yapmam lazım ?

  Yanıtla
 • 06/11/2017 tarihinde, saat 14:37
  Permalink

  Merabalar ben çizim yapmayı çok seviyorum güzelde çiziyorum ama ev iç tasarım falan onlar çok ilgimi çekmiyor. Mimarlık mı okumalıyım yoksa neye yöneleblirim çizim üzerinden.

  Yanıtla
  • 27/12/2017 tarihinde, saat 18:58
   Permalink

   bence resim öğretmenliği ressamlık vb… oku

   Yanıtla
  • 07/02/2018 tarihinde, saat 20:20
   Permalink

   iç mimarlık sevmiyorsan genel mimarlığa yönelebilirsin çok eğlenceli emin ol bende iç çizim sevmiyorum ve bu aralar perspektif ve dış çizimlere yöneldim. Bence yapabilirsin

   Yanıtla
 • 28/06/2017 tarihinde, saat 20:28
  Permalink

  Betül iyi ki böyle bir şey yazdın hayallerimden asla vazgeçmeyeceğim bazı sitelerde olmamamız için bize hep kötü moral veriyorlardı

  Yanıtla
  • 24/08/2017 tarihinde, saat 11:50
   Permalink

   bence de iyi ki yazmışsın.en azından kendin için ve de diğer mimar olmak isteyenler için çok güzel olmuş. teşşekkür ederim herkes adına bilgi verdiğin ve de destek olduğun için.mimarlık çocukluğumdan beri itediğim bir meslekti bilgi edinmek te yardım da bulundu inşallah mimarlık ta uzman olursun.

   Yanıtla
 • 28/06/2017 tarihinde, saat 20:22
  Permalink

  Liseye geçilince mat ortalaması kaç olmalı

  Yanıtla
 • 20/06/2017 tarihinde, saat 13:47
  Permalink

  Gsf de master yaptım ama mimarlık okumak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir? Bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim.

  Yanıtla
 • 19/05/2017 tarihinde, saat 16:14
  Permalink

  7. Şıftayim sayisalim harika ama çizim yeteneğine sahip degilim ne yapmalıyım

  Yanıtla
 • 27/01/2017 tarihinde, saat 15:07
  Permalink

  Arkadaslar bn lise 2 ogrencisiyim mimar olmak istiyorumm sayisalim iyi ama cizim yetenegim yok
  Ne yapmaliyim

  Yanıtla
  • 05/03/2017 tarihinde, saat 19:21
   Permalink

   ofis işlerinde çizimin iyi olmasına gerek yok

   Yanıtla
 • 23/03/2016 tarihinde, saat 21:59
  Permalink

  arkadaşlar benim sayısal notum kötü ama çizimim var napmalıyımki mimar olayım?

  Yanıtla
  • 14/06/2016 tarihinde, saat 18:43
   Permalink

   olma cunku mimarlik tek cizimle alakasi yok bilgisayar uzerinden de cizim oluyor

   Yanıtla
  • 19/08/2016 tarihinde, saat 13:42
   Permalink

   Olma çünkü fizik ve matematik bilginin yüksek olması şart araştır..

   Yanıtla
  • 12/12/2016 tarihinde, saat 23:07
   Permalink

   Bence eder bu mesleği gerçekten olmak istiyorsan eyer derslerini düzelt asla olmaz diye bişey yoktur sadece biraz zor vardır hiç bir şey imkansız değil dir .dersler al dersi dinle ve düzelt ben senin yerinde olsam asla. hayalimden dönmem bende senin gibiydim sayisalim iyi değildi ama şimdi 85 aşağı notumuz yok bence vaz geçme =)

   Yanıtla
   • 15/02/2017 tarihinde, saat 08:55
    Permalink

    Peki neler yaptin yukseltin bize teknikleri öret bizde cslisalm

    Yanıtla
   • 28/06/2017 tarihinde, saat 20:26
    Permalink

    Siz iyi ki böyle yazdınız çok üzülmüştüm hayalimden asla vazgeçmeyeceğim

    Yanıtla
  • 02/03/2017 tarihinde, saat 22:09
   Permalink

   Grafik tasarimci olabilirsin

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir