Nasrettin Hoca Kimdir Nasrettin Hocanın Hayatı

Nasrettin Hocanın Hayatı, Nasrettin Hoca Kimdir

1208 senesinde Eskişehir’de Hortu köyünde dünyaya gelen Nasreddin Hoca babası köyün imamı olan Abdullah Efendidir. Hortu köyünden sonra da Hoca köyünde imamlık görevini üstlenmiştir. Hayatının büyük bir döneminde Konya’da yaşamış ve 1284’te orada vefat etmiştir

Hortu köyünde Nasrettin Hocanın sülalesinden insanları türbesi bulunmaktadır. Hocanın türbesi ise Konya’dadır ve yanında kızının türbesi yer almaktadır. Oğlunun türbesi Sivrihisar şehrindedir. Rivayetlere göre 2 kere evlilik yapmıştır 1 oğlu ve 2 kızı olmak üzere 3 çocuğu olmuştur.

Ulusal kültürümüzce en çok sahiplenilen kişilerdendir. Müslümanlar tarafından çok sevilip sayılmaktadır.

Fıkraları ve görüşleri destanlaşmıştır ve güçlü bir dünya görüşü içermektedir. Genel olarak yapıcıdır ve aşırı davranışlara karşı tepkilidir. Söylemleri güldürürken düşünmemize sebep olan tiptedir. Fıkraları gündelik yaşamımızda sık sık kullanılıp bilinir.

Ulusumuzun aklının ve kıvrak zekasının göstergelerinden olan Nasrettin Hoca her nesilde bilinip anılmaktadır, onun olmayan laflar bile onunmuş gibi kişiler arasında anlatılmaktadır.

Hikâyat-i Kitab-ı Nasreddin hakkında yazılan ilk eserdir ve günümüzde 500den fazla fıkrası olduğu bilinmektedir.

2 thoughts on “Nasrettin Hoca Kimdir Nasrettin Hocanın Hayatı

 • 06/03/2014 tarihinde, saat 19:13
  Permalink

  Public Citizen, the famous QuotesChimp-protection organization, and the National Insurance Consumer Organization (NICO) have joined to formulate the following proposals, which we believe will go a long way toward ending the inequitable and outrageous condition of the current auto insurance marketplace.

  Yanıtla
 • 14/01/2014 tarihinde, saat 02:20
  Permalink

  Ya arkadas son bldmuoe Bilal in yerini basan polisler eldivensiz silah topluyor eldiven olmadan delil toplayan polis bir tek bizde var herhalde Nasil bir yonetmenmis cekiyorsun bari inandirici cek

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir