Necati Cumalı Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca Özeti

Edebiyatta önemli isimlerden bir tanesi olan Necati Cumalı 1921 yılında Florina’da dünyaya gelmiş ve eğitimini İzmir şehrinde almıştır. Liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde, üniversiteyi ise Ankara Üniversitesi’nde okumuştur. Üniversitede hukuk fakültesini bitirmiştir. Birçok yerde devlet memuru olarak görev almış olup avukatlık yaptığı zamanlarda bulunmaktadır. Bunun yanı öğretim üyesi olarak da görev aldığı bilinmektedir. Necati Cumalı’nın eşi, dış işlerinde görev aldığından dolayı birlikte yurt dışında yaşadıkları zamanlar da olmuştur. Yaşadıkları yerler İsrail ve Paris olmuştur. Daha sonrasında İstanbul’a gelerek 2001 senesinde hayatını yine İstanbul’da kaybetmiştir. Bizler de Necati Cumalı’ya dair yayınlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Necati Cumalı hayatı eserleri edebi kişiliği kısaca özeti kısaca bilgi vereceğiz.

Necati Cumalı ile ilgili görsel sonucu

Necati Cumalı edebiyat hayatına şiir ile başlamış olup şiirlerinde genellikle aşk konusunu işlemiştir. Bunun yanı sıra savaşlara isyan eden, düzeni tenkit eden birçok yazısı da bulunmaktadır. Aş, kadın, sevgi, tutku, ıstırap ve hayat sevinci işlemiş olduğu konular arasında yer almaktadır. Necati Cumalı sadece şiir değil, roman, piyes ve hikaye alanında da eser vermiştir. Romanlarında işlediği suç konuları arasında cinsellik ve suç eğilimi bulunmaktadır. Garip akımı etkisi altında kalan şiirlerinde özgün bir dil kullanmıştır. Anlatımı oldukça yalındır.

Eserleri : Susuz Yaz, Aşk Duvarı, Ezik Otlar, Harbe Gidenin Şarkısı, Mayıs ayı Notları, Vur Emri, Boş Beşik, Ceylan Ağıdı, Yağmurlu Deniz, Yalnız Kadın, Güneş Çizgisi, Tütün Zamanı, Ay Büyürken Uyumam ve Aşk da Gezer’dir.

Necati Cumalı Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca Özeti Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir