Nevruz İle İlgili Haber Yazısı Örneği

Her yıl ilkbahar mevsiminin gelmesi ile baharın tam olarak gelmiş olması kutlanmaktadır. Bu kutlamaya Nevruz Bayramı olarak adlandırılmaktadır. Her yıl heyecanla beklenen ilkbahar mevsimi, Nevruz Bayramı ile taçlandırılmaktadır. Peki insanların Nevruz Bayramı’nı kutlama sebebi nedir? Kaç yıldır Nevruz Bayramı kutlanmaktadır. Nevruz Bayramı’nda ne tür etkinlikler düzenlenmektedir? Bu ya da buna benzeyen sorulara ait cevapları bulmanız için hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde sizlere Nevruz ile ilgili haber yazısı örneği kısaca bilgi vereceğiz.

nevruz ile ilgili görsel sonucu

Nevruz’un sözlük anlamı yeni gün olarak bilinmektedir. Nevruz Bayramı baharın başlangıcını sembol etmekte olup her yıl Mart ayının 20-21 ve 22. gününde kutlanmaktadır. Nevruz Bayramı kültürel bir bayram olarak Anadolu’da kutlanmaktadır. Nevruz Bayramı’nı Türk, Arap ve Kürt coğrafyasından insanlar kutlamaktadır. Çok eski zamanlardan beri kutlanan bu bayram günümüzde de kutlanmaya devam etmektedir. Nevruz Bayramı’nda bir takım kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. İnsanlar bu bayramda çeşitli faaliyetler gerçekleştirerek eğlenirler. Nevruz Bayramı kutlanırken gelenek ve görenekler, örf ve adetler ve kültürel yapı göz önünde bulundurulmaktadır. Yöresel faaliyetler de kendisini göstermektedir.

Nevruz Bayramı’nda insanlar kendileri ya da sevdikleri ile ilgili iyi dileklerde bulunurlar. Hayattan ne istediklerini belirtir ve bu isteklerin gerçekleşmesi yönünde dualar ederler. Nevruz Bayramı aynı zamanda doğa bayramı olarak da adlandırılmakta olup, barış ve huzur kavramları esas alınmaktadır.

Nevruz İle İlgili Haber Yazısı Örneği Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

8 thoughts on “Nevruz İle İlgili Haber Yazısı Örneği

 • 29/03/2017 tarihinde, saat 19:29
  Permalink

  hiç biğenmidim dur da karadeniz

  Yanıtla
 • 25/03/2017 tarihinde, saat 11:21
  Permalink

  bencede ama site çok güzel :) C:

  Yanıtla
 • 20/03/2017 tarihinde, saat 20:21
  Permalink

  Ben bu yazının başlığını yazıya göre çok uygun bulmadım açıkçası.

  Yanıtla
   • 29/03/2017 tarihinde, saat 19:25
    Permalink

    hiç beğenmedim bu siteyi bence çok kötü siz hepiniz beğenmişsiniz moptopsunuz

    Yanıtla
   • 29/03/2017 tarihinde, saat 19:25
    Permalink

    hiç beğenmedim bu siteyi bence çok kötü siz hepiniz beğenmişsiniz

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir