Niels Bohr Hayatı

Niels Bohr için bugün özel bir logo hazırlandı Google tarafından. Niels Bohr Ekim 1885 – 18 Kasım 1962 tarihleri arasında yaşamıştır.) Kopenhag’ta doğmuş ve yine aynı şehirde ölmüştür. Danimarkalı ünlü fizikçidir.  Niels Bohr Hayatı hakkında daha detaylı bilgiler vermeye devam ediyoruz.

Niels Bohr Kuantum kuramının atom yapısının belirlenmesinde ilk kez kendi adıyla anılan atom modelini oluşturdu. Kuantum fiziğinin gelişmesinde 50 yıla yakın bir süre öncü rol oynadı. Ayrıca atom çekirdeğinin “sıvı damlacığı modeli”ni geliştirdi.

Söylentiye göre, Danimarka halkının övünç duyduğu dört şey vardır: Gemi endüstrisi, süt ürünleri, peri masalları yazarı ve fizik bilgini Niels Bohr. Bohr, bilgin kişiliği ve insancıl davranışlarıyla, büyük hayaller peşinde koşan gençlere örnek ve esin kaynağı olan bir öncüydü. O, ne Rutherford gibi dış görünümüyle ürkütücü ne de Einstein gibi “arabaya tek başına koşulan at” idi.

Niels Bohr Kimdir, yakından tanıyalımDaha önce Rutherford’un olağanüstü yeteneğini farketmiş olan Thomson, nedense Danimarkalı gence sıradan biri gözüyle bakıyordu. Tartışmalı bir toplantıda Bohr’un ileri sürdüğü bir çözümü irdelemeden yanlış diye geri çevirir, daha sonra aynı çözümü kendisi dile getirir. Bu olayı içine sindiremeyen Bohr yeni arayışlar içine girer.

Bu sırada bilim dünyasının parlayan yıldızı Rutherford’tur. Katıldığı bir konferansında Rutherford’un coşkusuyla büyülenen Bohr, Cavendish’i bırakır,Manchester’de onun ekibine katılır. Rutherford deneyciydi, Bohr ise kuramsal araştırmaya yönelikti. Ama iki bilimadamı arasındaki ilişki ömür boyu süren bir dostluğa dönüştü. Öyle ki, Bohr biricik oğluna hocanın adını (Ernest’) verdi. Oysa, bursunun tükenmesi sebebiyle Manchester’de yalnızca altı ay kalabilmiştir.

Bohr oluşturduğu atomun kuantum kuramını yayımlamadan önce Rutherford’un incelemesine sunmuştu. Rutherford her şeyde basitliği arayan titiz bir kişiydi. Bohr‘un yazısı karmaşık, uzun ve gereksiz yinelemelerle doluydu. Rutherford düzeltilmesini gerekli gördüğü noktalara değindi.

Niels Henrik David Bohr Christian Bohr Kopenhag Üniversitesi Fizyoloji Profesörü ve Ellen, kızlık soyadı Adler oğlu olarak Danimarka’da 7 Ekim 1885 tarihinde doğdu. Niels Bohr anlayış yaptığı temel katkıları için 1922 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü aldı atom yapısı ve kuantum mekaniği . Niels Bohr akıl hocalığı ve Kopenhag’da yaptığı enstitüde yüzyılın en fizikçilerin çoğu ile birlikte çalıştı. Niels Bohr 1912 yılında Margrethe Nörlund evlendi ve oğulları biri Aage Bohr da 1975 yılında Nobel ödülüne hak kazandı.

Niels Bohr , 20. yüzyılın en etkili bilim adamlarından biri olarak tarif edilmiştir. Niels Bohr çok tutkulu bir futbolcu oldu.

Niels Bohr kurucu babalarından biriydi CERN ( Avrupa Nükleer Araştırma Teşkilatı ) 1954 yılında.

Niels Bohr ilk Zamanı Barış için Atom 1957 yılında Ödülü.

1965 yılında, üç yıl Bohr ölümünden sonra, Kopenhag Üniversitesi Fizik Enstitüsü adını değiştirdi Niels Bohr Enstitüsü .

Bohr modelleri semicentennial bir ile Kasım 1963 21 Danimarka’da anıldı pul Bohr, hidrojen atomu ve herhangi iki hidrojen enerji seviyelerinin farkı formülü tasvir.

Bohrium (bir kimyasal element, atom numarası 107) Bohr onuruna adlandırılmıştır.

Hafniyum, özelliklerini Bohr tarafından tahmin edilen başka bir kimyasal element, Hafnia, Kopenhag’ın Latin adından sonra onun tarafından seçildi.

Asteroid 3948 Bohr ondan sonra adlandırılmıştır.

Bohr’un doğum Centennial karısı Margrethe ile Bohr resmeden bir posta pulu ile 3 Ekim 1985 tarihinde Danimarka’da yad edildi.

Niels Bohr hayatı , Niels Bohr kimdir , Niels Bohr

Ajanslar

One thought on “Niels Bohr Hayatı

  • 10/01/2013 tarihinde, saat 20:10
    Permalink

    Harika bilgiler var bu ödevin 1 haftası daha varmış yeni öğrendim ama iyiki yazdım. Doğa KOLEJİNE selamlar…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir