Norm Fazlası Öğretmenlerin Atamaları

Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla birçok ilde norm kadro fazlası öğretmenlerin tespiti için İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı gönderiliyor. Tebliğ edilen yazıda, sistem tarafından belirlenen norm kadro fazlası öğretmenlerin teyit edilmesi ve cevap verilmesi isteniyor. Bu yazıya istinaden okullarında norm fazlası konumunda bulunan öğretmenler haliyle, norm fazlası öğretmenlerin atamalarının ne zaman yapılacağını merak ediyor.

19122012249

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sisteminde kayıtlı bulunan norm fazlası öğretmen bilgileri şu anda oldukça fazla hata içeriyor. Nitekim, okullara gönderilen yazılarda norm fazlası olarak belirtilen ve teyit edilmesi istenen öğretmen bilgilerinde yanlışlıklar göze çarpıyor. Bunlar düzeltilerek okullar tarafından bilgi veriliyor. MEB, norm fazlası öğretmenleri belirliyor, ancak atamaların ne zaman yapılacağı belli değil.

4+4+4 yeni eğitim sistemi henüz tam olarak oturmuş değil. Şöyle ki, ilkokul ve ortaokul dönüşümlerinde ciddi planlama yetersizlikleri var. Birçok ilkokulda hâlâ ortaokul öğrencileri okumakta, bunlar peyderpey mezun edilerek 2 yıl sonra ilgili okulların tamamen ilkokula dönüştürülmüş olması bekleniyor. Ancak, ortaokul sayısı ve bu okullarda görev yapacak öğretmen sayısı konusunda plânlama hataları var.  İlkokula dönüşen okullarda birçok branş öğretmeni norm fazlası konumunda duruyor. 2016 2017 eğitim öğretim yılını düşündüğümüzde ise, norm fazlası konumuna düşecek öğretmen sayısında daha bir fazlalık göze çarpıyor.

Şu anda norm fazlası konumunda bulunan öğretmenlerin atamaları yapılır mı peki ? Açıkçası MEB’in şu noktada durum tespiti yapmaktan öte bir adım atmasını beklemiyoruz.  Çünkü ihtiyaçlar doğrultusunda gelecek seneye kimi ilkokullar ortaokula dönüştürülmeye devam edebilir. Eğer Bakanlık, norm fazlası atamaları isteğe bağlı ya da resen atama yaparsa gelecek yıl başı ağrıyabilir. Norm fazlası diye öğretmeninin tayinin çıkartan Bakanlık, gelecek yıl aynı ilçeye bu kez öğretmen ihtiyacı duyabilir. Böylesi komik duruma düşmemek için biz MEB’in en azından resen atamaları gelecek yıla kadar yapmayacağını düşünüyoruz.

Bu yazının tüm hakları eokulegitim.com’a aittir. “www.eokulegitim.com” şeklinde bağlantı kurulabilir, açık url(link) gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal hakkımızın saklı olduğunu belirtiriz. ©

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir